چطور می‌توان ضمیر ناخودآگاه خود را برای رسیدن به اهداف غیرممکن آماده کرد؟

چطور می‌توان ضمیر ناخودآگاه خود را برای رسیدن به اهداف غیرممکن آماده کرد؟

زیگموند فروید، پدر روانشناسی در سال 1893 اولین کسی بود که ضمیر ناخودآگاه را شناسایی کرد – فروید می‌گفت :

ضمیر ناخودآگاه یک همکار بی‌صدا است که در همه کارها، تفکرات و عقاید با ما شریک است !

او فکر می‌کرد که ضمیر ناخودآگاه مخزنی است که فکرها، عقاید و رفتارهای ما که تکرار می‌شوند؛ در ذهن ما درون آن قرار دارند. از آن پس دیگر محققان و دانشمندان شروع به کار روی نظریه فروید کردند و هرکدام تعریف خود را از ضمیر ناخودآگاه مطرح نمودند.

به هر حال جدا از بحث‌های مختلف دانشمندان؛ مهم این بود که همه در وجود و مدل کارکرد ضمیر ناخودآگاه اتفاق نظر داشتند.

مغز و ذهن انسان مانند یک کوه یخ شناخته می‌شود، در حالی که چشم انسان قسمت بالای این کوه عظیم را می‌بیند. اما بخش اصلی و بزرگ‌تر آن در زیر آب است و دیده نمی‌شود.

 

 

به همین دلیل است که مردم فکر می‌کنند ما تنها از بخشی از مغز خود استفاده می‌کنیم و بخش اصلی آن بلا استفاده است.

این تعریف البته تا حدی غلط است.

انسان از تمام بخش‌های مغز خود به طور کامل استفاده می‌کند، اما میزان استفاده از آن‌ها و تسلطی که روی آن دارد بسیار کم است.

بر حال ماجرا درباره ضمیرناخودآگاه فرق می‌کند.

خوشبختانه ضمیر ناخودآگاه قابل دسترسی، آموزش و تمرین است؛ یعنی ما می‌توانید با روش‌های درست ضمیر ناخودآگاه خود را تمرین دهیم تا درنهایت به آن شکلی که ما انتظارش را داریم در بیاید.

«کلید رسیدن به غیرممکن‌ها در قدرت ذهن و آموزش ضمیر ناخودآگاه است»

» تغییر ضمیر ناخودآگاه«

چگونه از این قدرت شگفت‌انگیزبه نفع خودمان استفاده کنیم؟

پس تا اینجا شما متوجه شده‌اید که ضمیر ناخودآگاه یک چیز واقعی در ذهن شماست و فهمیدید که محرک‌ها چطور می‌توانند رویان تأثیر بگذارند و درنهایت به واقعیت‌های زندگی شما تبدیل شوند؛ اما همان‌طور که گفتیم ضمیر ناخودآگاه قابل دسترسی و تقویت است. اگر شما قصد رسیدن به هدفتان را دارید با ضمیر ناخودآگاه خود را تقویت کنید.

 در ادامه چند روش ساده و کاربردی برای این کار را به شما آموزش خواهم داد.

 » تأثیر محرک‌ها بر ضمیر ناخودآگاه

اولین قدم برای تأثیر گذاشتن بر ضمیر ناخودآگاه محرک‌های متعارف هستند.

افزایش آگاهی؛ وقتی شما نکات جدیدی را در زندگی یاد می‌گیرید. مثلاً کتابی می‌خوانید یا در یک رویداد علمی شرکت می‌کنید، این کار پیام‌های محرکی به بخش‌های از مغز شما ارسال می‌کند و سبب فعال‌تر شدن بخش‌های خاص مغز می‌شود.

این محرک‌ها و وقتی با تکــــــــــــــــــــرار روبرو می‌شود در مغز انسان به ناخودآگاه می‌رسند و سطح آن را بالا می‌برند، و همین ناخودآگاه شما می‌تواند ناگهان یک چالش را در زندگی شما بدون اینکه از قبل آن را تمرین کرده باشد حل کند.

این مدل تربیت ضمیر ناخودآگاه خطرناک است؛ چون مثلاً می‌توانند با سو استفاده از این تکنیک عده‌ای را برای قاتل شدن یا خرابکاری و …. آماده کنند بدون اینکه به او به طور مستقیم گفته باشند که تو باید قاتل شوی!!! اما به هر حال برای ما که می‌خواهیم این تمرین را برای خودمان انجام دهیم می‌تواند یک شیوه مثبت باشد. (مدل‌های بهتر برای تربیت رو از اینجا بخوانید)

بنابراین ضمیر ناخودآگاه شما می‌تواند به این صورت قدرتمند شود و به ابزاری برای رسیدن شما به اهدافتان تبدیل شود.

پس باید دقت کنید کتابی که می‌خوانید، سمیناری که شرکت می‌کنید، ورزشی که می‌روید، همه و همه در مسیر مخالف هدف اصلی زندگی‌تان نباشد زیرا بدون اینکه بدانید تأثیر نامطلوبی بر ضمیر ناخودآگاه شما می‌گذارد و در نهایت شما نمی‌توانید به هدفتان برسید و شاید هیچ‌گاه هم متوجه نشوید که دلیل اصلی‌اش قدرت ضمیر ناخودآگاه شما بوده.

 » مدیتیشن، معجزه می‌کند

مدیتیشن به غیر از اینکه برای بدن و روح شما سلامتی به ارمغان می‌آورد، یکی از اولین روش‌هایی است که می‌توان با آن روی ضمیر ناخودآگاه تأثیر گذاشت. طبق تحقیقی که محققان با MRI روی مغز راهبان بودایی انجام می‌دادند دریافتند که این راهبه ها به دلیل آنکه سالیان سال مشغول مراقبه بودند، مغز آن‌ها به شدت فعال شده است.

علم جدید دریافته است که مدیتیشن یکی از بهترین روش‌ها برای سازماندهی مجدد اتصالات عصبی است؛ علاوه بر این برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند نقش مهمی در شادی بخشی شما داشته باشد، همدلی را در شما افزایش می‌دهد و در نهایت شما را به حالتی سرشار از آرامش و یگانگی سوق می‌دهد. این تغییرات فوق‌العاده سبب ایجاد تغییرات فراوانی در خودآگاه و ناخودآگاه مغز شما خواهد شد.

امروزه در این دنیای پرسروصدا و پر هیاهو و پردغدغه، مدیتیشن نه تنها یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به آرامش ذهنی و بدنی‌ست بلکه بسیاری از موفق‌ترین آدم‌های زمین آن را مانند ورزش برای بدن ضروری می‌دانند.

مدیتیشن دروازه‌ای است برای رسیدن به یک زندگی شاد همراه با قدرت ذهنی فراوان و گامی مهم برای دستیابی به غیرممکن‌هاست.

» ضمیر ناخودآگاه خود را آموزش دهید

مردم از طریق تجربه‌های زندگی خود به بلوغ و آگاهی می‌رسند حتی اگر از آن‌ها آگاه نباشند.

مانند چیزهایی که والدین ما در طول مدت بزرگ شدنمان به ما یاد می‌دهند. اشتیاق، غم، اندوه، رنج، شادی یا حتی نفرت چیزهایی هستند که مانند معلم دائماً به ما داده‌های آموزشی می‌دهند.

تمام رفتارهای که در زندگی انجام می‌دهیم توسط ضمیر ناخودآگاه دریافت شده و ذخیره می‌شوند.

مثلاً اگر در زمان افسردگی دائماً رفتار خشونت‌بار از خودمان نشان دهیم، این عمل به عنوان یک اصل در ضمیر ناخودآگاه ما نهادینه می‌شود. برای همین است که چیزهایی برای ما تا همیشه باقی می‌ماند.

مثلاً همه بچه‌ها در کودکی از تاریکی می‌ترسند اما در بزرگ‌سالی این ترس از بین می‌رود.

اما اگر یک نفر در کودکی، در تاریکی یک آسیب جدی دیده باشد در بزرگ‌سالی نیز همیشه آن ترس را با خود خواهد داشت.

این درواقع تجربه‌ای است که ضمیر ناخودآگاه دریافت کرده و برای هر موقع تاریکی از آن استفاده می‌کند تا شما را محافظت کند.

مثلاً گوش دادن یک آهنگ، یا شنیدن یک کلمه ناگهان می‌تواند ذهن شما را به یاد یک واقعه بی اندازد و حال و هوای شمارا خوب یا بد کند.

بدترین دشمن هر انسانی می‌تواند ترس باشد که می‌توانید در این مقاله راه مبارزه‌ی کامل با آن را یاد بگیرید.

پس حالا باید اهمیت آموزش دادن به ضمیر ناخودآگاه را متوجه شده باشید. باید سعی کنید:

افکار، احساسات و تفکراتی که برای شما مفید است را دائم تکرار کنید تا در ضمیر ناخودآگاه شما جای بگیرد.

سعی کنید تجربه‌های عملی مفید داشته باشید، به سفر بروید، به دیگران کمک کنید، در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و …. درواقع هر کاری که در مسیر هدف شماست باید انجام دهید تا ضمیر ناخودآگاه شما آن را به عنوان یک باور در خود ذخیره کند و از آن استفاده کند. شروع آموزش دادن ضمیر ناخودآگاه برای شما سخت خواهد بود، پس سعی کنید از یک روانشناس خوب در ابتدای راه کمک بگیرید.

شما کافی است هدف‌های خود را به او بگویید تا او هم روش‌های مناسب آموزش دادن ضمیر ناخودآگاه را به شما آموزش دهد.

 » ضمیر ناخودآگاه همه کاره است

در پایان باید گفت که ما به عنوان یک گونه زنده که در این جهان زندگی خود را از هزاران سال پیش آغاز کردیم، نه قوی‌ترین بودیم و نه سریع‌ترین، چیزی که ما انسان‌ها را از دل هزاران سختی و رویداد تاریخی برخلاف باقی موجودات زنده نگاه داشت قدرت تفکر ما بود.

چیزهای که یاد می‌گرفتیم باهم در ضمیر ناخودآگاه ما جمع می‌شود و به همراه تفکرات آگاهانه یک ابزار جدید را برای بهتر شدن وضعیت حیات ما رغم می‌زدند.

نقش ضمیر ناخودآگاه در زندگی روتین انسان بیش از 90% است و در ایجاد خلاقیت‌ها به بالای 60% می‌رسد.

همین چیزهای کوچکی که یادمیگیریم، مطالبی که می‌خوانیم و حرفی که با دوستمان می‌زنیم در ضمیر ناخودآگاه ما به یک اصل تبدیل می‌شود و روزی ممکن است جان ما را نجات بدهد.

اگر شما به دنبال موفقیت و حتی رسیدن به هدف‌های ناممکن هستید باید بدانید که مسیر چنین راهی، فقط و فقط از تقویت ضمیر ناخودآگاه می‌گذرد.

ضمیر ناخودآگاه قدرت بی‌نهایتی در اختیار شما قرار می‌دهد، برای شما تصمیم‌گیری می‌کند و شما را به جلو هدایت می‌کند.

این بخش از مغز نمی‌گذارد شما از هدف دور شوید و دائم شما را در مسیر نگاه می‌دارد. پس اهمیت تقویت آن بیش از هر چیز جانبی برای موفقیت است.

آی نوتی مشاهده پست های زیر را به شما پیشنهاد می کند

بازاریابی و فروش

۶ روش موثر حفظ مشتری

بازاریابی و فروش

چگونه مشتریان را حفظ کنیم

بازاریابی و فروش

اصول موفقیت در بازاریابی تلفنی

بازاریابی و فروش

ایده-های انقلابی از کجا و چطور به ذهن افراد موفق و ثروتمند میرسد

1 نظر تایید شده برای این پست

  1. سلام عرض ادب من هرچی بیشترتلاش میکنم کمترنتیجه میگیرم بایدچکارکنم که برافکارم مسلط شوم تشکر

نظر شما چیست ؟