هروقت از شما خواستند خودتان را معرفی کنید، این کار را انجام دهید

هروقت از شما خواستند خودتان را معرفی کنید، این کار را انجام دهید

مهم نیست چه زمانی، کجا و چطور… اما یک روزی، یک جایی، یک نفر از شما خواهد پرسید :
‘درباره خودتان بگویید‘

و اینجاست که احتمالا شما نمیدانید باید چه کار کنید دقیقا !

راجع به کارتان بگویید؟
راجع به تحصیلات تان بگویید؟
داستان زندگی تان را بازگو کنید؟
بگویید از کدام محله آمده اید(!) ؟
یا اصلا اسم و فامیل تان را بگویید؟

مخصوصا در مصاحبه های شغلی، شاید یکی از چالش برانگیزترین سوال ها، سوال معروفی باشد که مصاحبه گر میپرسد : «خب، آقای/خانم ___ کمی درباره خودتان به ما بگویید…؟» جوابی که متقاضی به این سوال میدهد، دقیقا میتواند مهر تایید یا رد صلاحیتش باشد !

پس نتیجه میگیریم سوال مهمی است و نباید دست کم بگیریم.
و یا در موقعیت مشابه دیگری، دوست شما بعد از چند سال شما را میبیند و از شما میپرسد ‘رفیق خیلی وقته ندیدمت… یه خرده از خودت تعریف کن برام…’ و درست در همین لحظه خشکتان میزند ! خب نمیدانید از چی تعریف کنید… دقیقا چه چیزی دوستتان میخواهد بشوند؟
ابزارهای خنثی سازی این بمب (سوال!)

این سوال معروف و رایج حکم مین های جنگی را در مکالمات دارد و شما میتوانید خیلی ساده و راحت آنها را خنثی کنید و به هدفتان برسید. شما در این مقاله 4 ابزار خوب، مفید و فوق العاده کاربردی مخصوص این سوال را میخوانید تا هر زمانی با این سوال مواجه شدید، به کمکشان آنها را خنثی کنید.
ابزار شماره 1
بر روی نقطه تمایزتان تمرکز کنید

کلید اول اینجاست، شما باید یک مزیت رقابتی داشته باشید، خاص باشید.
چیزی داشته باشید که دیگران ندارند…

زمانی که از شما پرسیده میشود، ‘خب درباره خودتان برای ما بگویید’ شاید شروع به تعریف از دستآوردهایتان کنید، از موفقیت هایتان و … تا طرف مقابلتان را تحت تاثیرقرار دهید اما این یک اشتباه خطرناک است، شما نباید همه چیز برای همه کس باشید !

زمانی که از این ابزار استفاده میکنید، دقیقا باید مزیت رقابتی تان کاملا شفاف به سمع فرد پرسش گر برسانید.
برای مثال، اگر قبلا در جایی استثنایی مدیریت کردید، ابتدا بگویید ‘من مدیر فلان جا بودم…’ و یا اگر توانستید کسب و کاری راه اندازی کنید یا کار شاقی انجام دادید، آنرا اعلام کنید.

در مورد مهارت ها و یا خصوصیات شخصیتی تان برای فرد شنونده داستان سرایی نکنید، بلکه کارهایی که انجام دادید را برایش تشریح کنید؛ آنها نمیخواهند بدانند شما چقدر خوب هستید، میخواهند بدانند چه کاری میتوانید برایشان انجام دهید.


ابزار شماره 2
بلوف نزنید، بر واقعیت ها تکیه کنید
بین اعتماد به نفس و غرور یک خط بسیار باریکی وجود دارد.

گاهی این خط را رد میکنیم، بدون آنکه متوجه آن شویم. افراد با اعتماد به نفس، از کار خود مطمئنند، میدانند از عهده کاری که بهشان سپرده شود بر می آیند، اما فرد مغرور، فکر میکند یک ابرقهرمان است !

هیچوقت نمیتواند اشتباه کند و بیشتر حواسش به خودش و خواسته هایش است. شما باید با اعتماد به نفس به نظر برسید، زمانی که در یک مصاحبه شغلی به فرد پرسشگر میگویید ‘من هرچیزی را میتونم بفروشم…’ با هر لحنی هم بگویید، فرد طرف مقابل تان خواهد فهمید یک بلوف بیشتر نیست !

او روزانه افراد زیادی مانند شما دیده که همچین چیزی به او گفته اند.

اما اگر به جای جمله ‘من هرچیزی رو میتونم بفروشم...’ بگویید ‘میتونم در قسمت فروش، فروش شما 10% افزایش بدهم…’ مطمئنا احساس خواهند کرد هدف شما کمک به آنهاست، نه بزرگنمایی خودتان.


ابزار شماره 3
از مثال های تخصصی استفاده کنید

خب، این از مهمترین بخش های پاسخ پرسش معروف ‘از خودتان بگویید…’ است؛ اگر از شما این سوال پرسیده شود و شما شروع به سخنرانی از خودتان، زندگیتان، دوستانتان، خانواده تان،کارتان و … کنید؛ یعنی سوال را درک نکردید !

چیزی که فرد پرسشگر، مخصوصا اگر مصاحبه کننده باشد؛ میخواهد بداند این است : در چه چیزی تخصص دارید؟ برای مثال شما فروشنده هستید و میخواهید در قسمت فروش شرکتی فعالیت کنید، به نظر شما یک فروشنده واجد شرایط پذیرش چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چه تخصصی باید داشته باشد؟
چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

این سوال به فرد مصاحبه کننده کمک میکنه سریع تر به تخصص فرد پی ببرد؛ زیرا اگر فرد مورد نظر واقعا متخصص باشد، درباره تخصص اش در مصاحبه شغلی صحبت میکند تا زندگی و خانواده و …


ابزار شماره 4
کوتاه؛ لازم نیست زیاد توضیح بدید

این سوال، به نظر خیلی سوال ساده و غیرتخصصی و عام به نظر میرسد و همین باعث میشود، فرد پاسخ دهنده احساس راحتی کند و از اصل مطلب منحرف شود و وارد دام پرسشگر شود.

زمانی که با این سوال مواجه میشوید، فرض کنید میخواهید محصول تان را برای فروش ارائه دهید، در زمان ارائه فروش، چه نکته ای رو رعایت میکنید؟ اختصار و سادگی کلام.

برای پاسخ این پرسش هم باید کاملا کوتاه و مختصر و مفید جواب دهید.
هرچقدر بیشتر صحبت کنید، اطلاعات بیشتری در اختیار شنونده قرار میدهید و همین اطلاعات میتوانند باعث شوند قبول نشوید، یا چیزی به شنونده بگویید که نباید می گفتید؛ پس سعی کنید این سوال را کوتاه و مختصر و از همه مهمتر با یک جواب از قبل آماده شده، جواب دهید.

 

آی نوتی مشاهده پست های زیر را به شما پیشنهاد می کند

بازاریابی و فروش

۶ روش موثر حفظ مشتری

بازاریابی و فروش

چگونه مشتریان را حفظ کنیم

بازاریابی و فروش

اصول موفقیت در بازاریابی تلفنی

بازاریابی و فروش

ایده-های انقلابی از کجا و چطور به ذهن افراد موفق و ثروتمند میرسد

1 نظر تایید شده برای این پست

  1. درود و سپاس بسیار مطالب خوبی نوشتید.

نظر شما چیست ؟