استرالیا در آتش غفلت بشری

استرالیا در آتش غفلت بشری

با بروز آتش‌سوزی‌های شدید در استرالیا و نیز پیش از آن در سرتاسر دنیا طبیعی است که تمام دنیا به دنبال راه حلی برای برطرف کردن این مشکل باشند. این آتش‌سوزی‌ها که می‌توان یکی از دلایل اصلی آن را گرمایش هوا دانست؛ هر ساله بخشی از جنگل‌های کره‌ی زمین را در برمی‌گیرند و می‌توانند علل شروعی از جمله اصابت صاعقه به زمین داشته و یا حتی به صورت تصادفی به دست انسان‌ها شروع شوند. معمولا این آتش‌ها چند روز تا چند هفته ادامه پیدا می‌کنند و در نهایت خاموش می‌شوند. به طور کل این آتش‌سوزی‌ها در مناطق خیلی گرم و خشک اتفاق می‌افتند و جنگل‌های بارانی مرطوب معمولا از چنین آتش‌هایی در امان هستند. طبیعی است که با گرم شدن تدریجی هوا، جنگل‌های بیشتری در معرض این خطر قرار بگیرند.
اثرات مخرب این آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها بسیار وسیع است.یک جنگل اکوسیستم بزرگی از حیوانات، حشرات، پرندگان، باکتری‌ها، گیاهان و درختان است. اگر آتش بزرگی در این مناطق رخ دهد؛ تمامی قالب‌های حیات در آن از بین می‌رود و هوا و آب به شدت آلوده می‌شود. هم‌چنین خاک مرغوبیت خود را از دست خواهد داد و تمامی عناصر دیگر منطقه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
این گونه آتش‌سوزی‌ها (که در زبان انگلیسی Wildfire به معنای تحت‌اللفظی آتش وحشی نامیده می‌شوند) انواع مختلفی دارند. گاهی اوقات وایلدفایرها فقط زمین را می‌سوزانند و در این حالت سرعت پخش کمی دارند. گاهی اوقات نیز سطح زمین (شامل برگ‌های خشک، شاخه‌های شکسته و سایر موجودات سطح خاک) را شامل می‌شوند. در این حالت سرعت پخش نسبتا بالایی دارند و به آن‌ها آتش سطحی گفته می‌شود. نوع بعدی که شدیدتر بوده و سرعت پخش بالاتری دارد آتش تاج نامیده می‌شود. این نوع آتش‌سوزی از تاج درختان شروع شده و باد و حرارت بالا باعث انتقال سریع آن از درختی به درخت دیگر می‌شود. اگر زمین منطقه شیب‌دار باشد؛ سرعت پخش آتش به طرز قابل توجهی بالاتر می‌رود.
نوع دیگر و خطرناک‌تر وایلدفایر زمانی اتفاق می‌افتد که آتش تاج درختان به واسطه‌ی وزش باد شدید از یک منطقه از درختان به منطقه‌ی دیگری انتقال پیدا کند. به این حالت، آتش نقطه‌ای گفته می‌شود. آتش نقطه‌ای در واقع گلوله‌ای از آتش بوده که از نوک درختان در باد پرواز می‌کند و به مناطق دیگر می‌رسد. به همین دلیل است که سرعت پخش آتش را در جنگل تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.
نوع پایانی آتش که خطرناک‌ترین نوع آن نیز می‌باشد؛ حریق بزرگ نامیده می‌شود. این نوع آتش تمامی موارد قبلی را شامل می‌شود و ماهیتی تهاجمی دارد.
اکنون مدتیست که استرالیا درگیر چنین آتش‌سوزی بزرگی شده و به نقل از The Guardian ممکن است مهار این آتش‌سوزی ماه‌ها به طوب بیانجامد. تا کنون گونه‌های جانوری بسیار زیادی در آتش‌سوزی از بین رفته و انسان‌های زیادی جان باخته‌اند. این وایلدفایر یکی از سنگین‌ترین آتش‌سوزی‌ها در طول تاریخ استرالیاست. قبل از انتقال سنگین آتش‌سوزی‌ها هشدارهایی در مورد صاعقه در مناطق خشک جنگل داده شده بود و مقامات نگران بروز فاجعه بودند. این امر زمانی شدت گرفت که مراکز پیش‌بینی آب و هوا، افزایش دمای استرالیا را پیش‌بینی کرده بودند.
تا 12 نوامبر 2019 4 برابر فضای آتش‌ گرفته در تمام 2018 گرفتار آتش شده بود و چهار و نیم هکتار زمین را نابود کرده بود. اکنون دولت استرالیا به افرادی که خانه‌های خود را از دست داده‌اند کمک می‌کند تا بتوانند سرپناهی برای خود ایجاد کنند. حداقل 25 نفر جان خود را در آتش از دست داده‌اند و این سطح جدیدی از نابودیست که در تاریخ بی سابقه بوده است.
تعداد دام‌هایی که در این حادثه از دست رفته‌اند هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما طبق گزارشات NPR حدود نیم میلیون موجود زنده فقط در New South Wales از دست رفته‌اند. جیسون بوبین، خبرنگار NPR گزارش می‌کند که دره‌ی کانگورو (Kangaroo Valley)، جنگلی در سیدنی که مدتی طولانی مقصد گردشگران بوده، اکنون از خاکستر پوشیده شده و تنها اثر حیات گیاهی در آن تنه‌های درخت سوخته و خشک شده است.
ساکنین ملبورن (که صدها مایل دورتر از آتش‌ها زندگی می‌کنند) شهر خود را در روز دوشنبه پوشیده در دود دیدند و این دود فقط و فقط شدیدتر می‌شد.
کاش تمامی انسان‌ها در تمامی نقاط کره‌ی زمین بدانند که گرمایش هوا فقط به یک کشور ضربه نمی‌زند و آتش‌سوزی د�� این سطح وسیع و نابودی جنگل‌ها تمام دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تمامی گیاهان و درختان و جانورانی که از دست رفته‌اند نقشی در اکوسیستم ایفا می‌کنند و نابودیشان به طور مستقیم بر اکوسیستم تاثیر خواهد گذاشت. حال باید منتظر باشیم تا ببینیم این وایلدفایر در چه زمانی از بین می رود. با از بین رفتن آتش وارد مرحله‌ی جبران خسارت خواهیم شد و این مرحله به مراتب طولانی‌تر از آتش‌سوزی خواهد بود.
به امید اتحاد بین‌المللی برای رفع مشکل گرمایش زمین.