اونجرز از ویکیپدیا تا IMDB

اونجرز از ویکیپدیا تا IMDB

کمتر کسی هست که با سری فیلم‌های انتقام‌جویان آشنایی نداشته باشد و آن را تماشا نکرده باشد. حتی اگر کسی هم آن را تماشا نکرده باشد؛ اسم آن را شنیده و آشنایی نسبی با عنوان و داستان کلی آن دارد. ماجرای انتقام‌جویان (به انگلیسی Avengers) و فروش بالای مجموعه‌ی فیلم‌های آن تا جایی تاثیر گذار بود که صفحه‌ی ویکیپدیای اونجرز به پربازدیدترین صفحه در سال 2019 تبدیل شد و جستجوگر گوگل نیز برای شخصیت‌های آن مدل‌هایی خاص طراحی کرد. مثلا اگر کسی شخصیت Thanos را سرچ کند؛ با علامت دستکش معروف او مواجه خواهد شد که اگر بر آن کلیک کند؛ نیمی از نتایج جستجو از بین خواهد رفت! (اشاره به ماجرای حذف نیمی از جمعیت کره‌ی زمین به دست تانوس)

مطالبی که در این مقاله بررسی می‌شود:
تاریخچه‌ی فیلم انتقام‌جویان
داستان فیلم
دست‌اندرکاران و حواشی مرتبط
- بازخورد فیلم در وبسایت معروف IMDB

ماجرای اونجرز از سال 1963 شروع شد که استن لی، خالق دنیاهای کمیک بزرگی چون اسپایدرمن، آیرون من و بسیاری موارد دیگر، در یکی از کمیک‌های خود تمامی قهرمانان را در کنار هم قرار داد و آنان را «قوی‌ترین قهرمانان زمین» نامید. این گروه در ابتدا تنها شامل Ant-Man (مرد مورچه‌ای)، Hulk (هالک یا همان غول سبز معروف)، Thor (ثور یا خدای صاعقه در اساطیر Norse) و Wasp (زنبور) بود. در جلد چهارم از این سری، Captain America (فرمانده آمریکا که به کاپیتان معروف شد) در حالی پیدا شد که در پوششی از یخ منجمد شده بود. اعضای تیم اونجرز متغیر بودند و شامل تمامی قهرمانان می‌شدند. اما شعار ثابتی داشتند: «انتقام‌جویان! جمع شوید!» (Avengers assemble!).

خارج از دنیای داستان‌های مصور، انیمیشن‌های زیادی نیز با موضوع اونجرز ساخته شدند و معروف‌ترین اقتباس از این دنیا اقتباس در فیلم‌های اونجرز است. اساس فیلم در سال 2005 تنظیم شد. با موفقیت فروش فیلم آیرون من (مرد آهنی با بازی رابرت داونی جونیور) کمپانی مارول تصمیم گرفت تا فیلم انتقامجویان را منتشر کند. فیلم در سال 2012 منتشر شد و با فروش فوق‌العاده‌ای مواجه شد.

این مجموعه فیلم در ابتدا چند پایه‌ی متفاوت داشت؛ به این شکل که تمامی قهرمانانی که قرار بود در فیلم اونجرز حضور داشته باشند؛ فیلم‌های تکی با حضور همان قهرمان ساخته شد که در آن به داستان قهرمان به طور کامل پرداخته می‌شد. این مورد لازم بود: طبیعتا در فیلمی که تعداد زیادی قهرمان وجود داشته باشد؛ امکان پرداخت به تک تک قهرمانان وجود نخواهد داشت و فیلم حالت سطحی پیدا خواهد کرد.

در نهایت در فیلم اونجرز تمامی قهرمانان کنار هم قرار گرفتند و با دشمنان به مبارزه پرداختند. قهرمانانی که در فیلم حضور پیدا کردند به شرح زیرند:
آیرون من (با بازی رابرت داونی)
ثور (با بازی کریس همزوورث)
هالک (با بازی مارک رافلو)
بلک ویدو (با بازی اسکارت جوهانسون)
کاپیتان آمریکا (با بازی کریس اونس)
هاک (با بازی جرمی رنر)

در نسخه‌های بعدی اونجرز قهرمانان متعدد دیگری به جمع انتقامجویان اصلی اضافه شدند. در نسخه‌ی پایانی تعداد قهرمانان به مراتب بیشتر شد و کسانی مانند بلک پانتر، اسپایدر من و بسیاری قهرمانان دیگر نیز در فیلم اضافه شدند. در سال 2012 فیلم اونجرز بیش از 1.5 میلیارد دلار فروش کرد و سومین فیلم پرفروش دنیا شد. در سال 2017، اونجرز در زمره‌ی 100 فیلم برتر کل تاریخ قرار گرفت. در ادامه، در سال‌های 2015، 2018 و 2019 نسخه‌های دیگر فیلم به بازار آمدند.

در تمامی آثار منتشر شده در این مجموعه، تلاش شده تا شخصیت‌های منفی قدرتمندی ساخته شوند. از این نمونه می‌توان به شخصیت لوکی (Loki با بازی تام هیدلستون) اشاره کرد که یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های منفی شد و محبوبیت او به حدی بود که از محبوبیت شخصیت اصلی داستان نیز بیشتر شد. هم‌چنین شخصیت تانوس که نقش منفی دو سری آخر فیلم بود نیز به محبوبیتی بالا دست یافت.

در سایت معروف IMDB نیز دو نسخه‌ی آخر فیلم (2019 و 2018) به ترتیب در رتبه‌های 35 و 36 برترین فیلم‌های دنیا قراردارند و با وجود برخی انتقادات از عمق شخصیت‌ها، در رسته‌ی محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ قرار دارند. با وجود پایان داستان اونجرز، گمانه‌زنی‌ها حاکی از انتشار سری‌های تکمیلی در ادامه‌ی داستان است و گفته می‌شود در ادامه با مجموعه‌های جدیدی نیز در این دنیا روبه‌رو شویم.