برای یادگیری زبان از کجا شروع کنیم؟ بخش دوم

برای یادگیری زبان از کجا شروع کنیم؟ بخش دوم

در مقاله‌ی قبلی مرتبط با نقطه‌ی شروع زبان، به این نکته اشاره کردیم که دانستن واژگان به تنهایی کمک کننده نیست و زبان‌آموز باید دانش خود را در تمامی موارد (از جمله گرامر) افزایش دهد.

حال به این نکته می‌رسیم که زبان‌آموز مبتدی بهتر است از چه سطحی شروع کند و چگونه در مسیر یادگیری زبان قرار بگیرد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که کلاس خصوصی می‌تواند با سرعت آن‌ها را پیش ببرد.

درست است که کلاس خصوصی می‌تواند در بسیاری از موارد متناسب با نیاز شخص پیش برود و محتوای کلاس خصوصی با شخص زبان‌آموز تنظیم می‌شود. نکته این‌جاست که با وجود تمام این مسائل، زبان‌آموز بیش از هر چیز دیگری به برقراری مکالمه با افراد هم‌سطح خود دارد و نیز معلمی که بتواند بر این مکالمات نظارت داشته و موارد مورد نیاز را به آن‌ها گوشزد کند. در این صورت شخص می‌تواند به بهترین شکل مشکلات و نواقص خود را برطرف کند. ممکن است که کلاس خصوصی توانایی پیش بردن سریع شخص را داشته باشد؛ اما نکته اینجاست که این سرعت بالا باعث می‌شود که شخص نتواند خودش را با مطالب به خوبی وفق داده و همگام با کلاس پیش برود. بدین ترتیب هزینه‌ی کلاس و مهم‌تر از آن وقت شخص هدر می‌رود.

به همین دلیل بهترین گزینه‌ی شخص برای شروع، ملحق شدن به کلاس‌های گروهی است. نویسنده‌ی این مقاله، با ارجاع به تجربه‌ی شخصی تدریس به مدت چندین سال، توصیه می‌کند که تا سطح متوسط و متوسط رو به بالا بهترین گزینه‌ی پیشرفت زبان استفاده از کلاس‌های گروهی است.

اکنون این سوال پیش می‌آید که به جز مورد همکلاسی‌های همسطح، کلاس گروهی چه ویژگی مناسبی دارد که آن را به بهترین گزینه برای شروع تبدیل می‌کند؟

کلاس‌های گروهی استاندارد کتاب‌های طولانی را به چند بخش نسبتا کوتاه تقسیم می‌کنند تا بتوانند در کنار کتاب اصلی، از منابع فرعی و تکمیلی (مانند کتاب داستان، کتاب‌های تقویت مهارت شنیداری و ...) استفاده کنند و مهارت زبان‌آموزان را در بخش‌های مختلف تقویت کنند. بسیاری از زبان‌آموزان بر این باورند که می‌توانند این منابع را به صورت خودآموزی فراگرفته و برای یادگیری آن به کلاس نیاز ندارند. نکته این‌جاست که اگر واقعا خودآموزی بر اساس این منابع امکان‌پذیر بود؛ وجود این تعداد آموزشگاه زبان توجیه پیدا نمی‌کرد. مدرس زبان انگلیسی که در آموزشگاهی استاندارد فعالیت می‌کند؛ دانشی به روز دارد و می‌داند هر شاگرد به چه نحوی باید مهارت خود را تقویت کند.

همچنین شاگردی که کلاس خصوصی را انتخاب کرده است؛ به دلیل هزینه‌ی بالا نمی‌تواند کلاس را تا مدت زیادی ادامه دهد. این امر می‌تواند در دراز مدت باعث دلزدگی شخص شده و در نهایت شخص یادگیری زبان را کنار می‌گذارد.

حتما در انتخاب کلاس گروهی سعی کنید به این نکته توجه داشته باشید که کلاس زبان شما نباید از زبان فارسی در آموزش به شما استفاده کند. در این صورت ممکن است ساختارهای فارسی بر انگلیسی شما نقش ببندد و باعث شود انگلیسی شما رنگ و بوی فارسی بگیرد و در نهایت نتوانید در برقراری ارتباط با گویشگرهای بومی (نیتیو) موفق عمل کنید.

در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد تا روش‌هایی معرفی کنیم که بتواند برای فراگیر مبتدی مناسب باشد.

اگر به یادگیری زبان انگلیسی علاقه دارید؛ به مقالات دیگر ما در مورد فارسی فکر کردن، معرفی آزمون آیلتس و نیز اهمیت واژگان سری بزنید..