خاطره انگیزترین شب چله با سرگرمی‌های هیجان انگیز

خاطره انگیزترین شب چله با سرگرمی‌های هیجان انگیز

شب چله یا شب یلدا یکی از آداب و رسوم قدیمی ایرانی است که بهانه ای برای جمع شدن تمامی اعضای خانواده در کنار یکدیگر شده است.
هزاران سال است که ایرانیانیان این شب زیبا را، تا سپیده دم بیدار می‌مانند و به جشن، پایکوپی، خوش و بش می‌پردازند.
برای برگزاری جشن شب یلدا، میزی رنگارنگ پر از میوه‌های پاییزی، میوه‌های سرخ رنگ، شیرینی و همچنین آجیل‌های مخصوص می‌چینند.
سرگرمی‌های مختلفی برای سپری کردن شب یلدا (طولانی ترین شب سال) وجود دارد که در این مقاله می‌خواهیم به تعدادی از آنها اشاره کنیم.


بازی‌های گروهی شب یلدا

برای خوش گذرونی و دورهمی ‌های خانوادگی می‌توانید بازی‌های قدیمی‌ای را در نظر بگیرید که به دور از تکنولوژی باشد و اوقات خوشی، پر از خنده‌ای را برای تمامی اعضای خانواده رقم بزند.
بازی‌هایی مانند پانتومیم، گل یا پوچ، نخ بازی، بیست سوالی، مشاعره و ...
شاید خیلی از افراد مخصوصا نسل جدید چیز زیادی در مورد نحوه انجام این بازی‌ها ندانند.
در ادامه این بخش کمی در مورد این بازی‌ها توضیح می‌دیم
  • پانتومیم:
یکی از بازی‌های مهیجی که خیلی باعث خنده افراد بازی کننده می‌شود بازی پانتومیم یا لال بازی است.
در این بازی افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکی از افراد دسته‌ی اول کلمه‌ای را بر می‌گزینند و پس از اتفاق نظر، یکی از افراد دسته دوم برای شنیدن کلمه انتخاب می‌شود.
فردی که کلمه را شنیده است باید با حرکت دستان خود، آن کلمه را به یارانش بفهماند.
اگر می‌خواهید بازی هیجان انگیزتر شود؛ زمان را محدود کنید برای مثال فرد اجرا کننده تنها دو دقیقه وقت دارد تا کلمه را به یارانش بفهماند.
  • گل یا پوچ:
این بازی هم یکی از بازی‌های هیجان انگیز قدیمی است که بازی‌کنان به دو دسته تقسیم می‌شوند و جسم کوچکی را به عنوان گل که بتوانند در دستان خود قایم کنند در نظر بگیرند. یکی از گروه‌ها گل را در دستان خود قایم می‌کنند و گل بین دستان اعضای آن گروه می‌چرخد و گروه مقابل باید مشخص کند که در کدام دست ها گل است و در کدام دستها نیست.
هر چه تعداد افراد شرکت کننده در این بازی بیشتر باشد، هیجان این بازی بیشتر خواهد شد.
  • نخ بازی:
ای بازی جزو بازی‌های مهارتی دسته‌بندی می‌شود. این بازی به صورتی است که دو سر یک نخ بلند را گرده می‌زنند و نفر اول با حرکات انگشتان خود آن نخ را بین دستهایش می‌پیچاند و در ادامه نخ را به دستان فرد بعدی منتقل کند طوری که گره نخ ها به هم نریزد و بتواند شکل‌های جدید با آن نخ در بی انگشتان خود بسازند.
  • بیست سوالی:
فکر می‌کنم کمتر کسی است که با قوانین این بازی آشنایی ندارد اما برایتان در ادامه توضیح خواهیم داد.
در این بازی هم مانند بازی‌های قبلی افراد شرکت کننده، به دو دسته تقسیم می‌شود و افراد دسته اول کلمه‌ای را بر می‌گزینند.
افراد گروه دوم باید حدس بزنند که آن کلمه چیست و حق دارند برای نزدیک شدن به جواب و حدس آن، تعداد 20 سوال از گروه مقابل بپرسند.
سوال‌هایی از این قبیل:
جامد است؟
در جیل جا می‌شود؟
انسان است؟
زن است؟
...
  • مشاعره:
این بازی یکی از بازی‌های مهیج خانواده‌های ایرانی است.
قانون این بازی این است که افراد در کنار یکدیگر بنشینند و فرد اول یک بیت از شعری را بخواند و نفر بعدی با حرف انتهایی بیتی که خوانده شده یک بیت دیگر که دقیقا با آن حرف، شروع می‌شود را بخواند.
  • مافیا:
بازی مافیا به عنوان یکی از بازی‌های جذاب محسوب می‌شود. این بازی هم جزو بازی‌هایی است که می‌توانید به شکل دورهمی با افراد دیگر بازی کنید.
هدف اصلی این بازی از بین بردن شهروندان توسط گروه مافیا است. زمانی که یکی از دو گروه مافیا و یا شهروندان در اکثریت باشند؛ بازی به اتمام خواهد رسید.
تقسیم بندی نقش ها توسط ف��دی است که god یا روایتگر است تعیین می‌گردد که خود او در روند بازی هیچ نقشی دارد و وظیفه اصلی‌اش نظارت بر بازی بازیکنان است.
پس از آنکه نقش‌ها مشخص شد، باید مطمئن شد که هیچ فردی از نقش فرد دیگر با خبر نبوده و شما باید در ابتدای بازی نقش خود را در ابتدای بازی برای افراد دیگر فاش کنید.
این بازی دو قسمت اصلی دارد؛ روز و شب .
در شب تمامی افرادی که در بازی نقش دارند باید چشمان خود را ببندند.
روایتگر به ترتیب نقش‌های دکتر و کارآگاه را صدا خواهد زد و پس از آن، هر نقش به ترتیب چشمان خود را باز خواهد کرد تا روایتگر آنها را بشناسد و پس از آن باید چشمان خود را ببدند.
برای اینکه این مقاله از حوصله خواننده خارج نشود، در مقاله‌ی دیگری این بازی به طور کامل توضیح داده خواهد شد.


بازی‌های شب یلدا در برخی از  شهر‌های ایران

  • آذربایجانی‌ها
در این استان بازی‌ای به اسم جوراب بازی مرسوم است. این بازی تقریبا شبه به بازی گل یا پوچ بوده با این تفاوت که گروه مقابل می‌بایست جای سکه را در جوراب گروه مقابل تشخیص دهد.
  • همدانی‌ها
آنها هم دقیقا بازی‌ای مشابه با گل یا پوچ دارند به اسم فنجان بازی که گل را زیر فنجان پنهان می‌کنند.
  • خرم آبادی‌ها
در خرم آباد رسم است که شانه‌ای را وسط بگذارند و دو طرف با فاصله مشخصی از آن شانه بنشینند و با یک دست شانه را به سمت خود بکشند. ای بازی با اسم "شنه برگی " معروف است.
جریمه فردی که بازنده‌ی این بازی شده است؛ می بایست شب چره خریداری نماید. شب چره همان خوراکی‌های شب یلدا است.
  • مازندرانی‌ها
مازندرانی ها بازی ای به اسم سوال تکی بازی دارند که یک نفر بر روی زمین دراز کشیده و یک لیوان بر روی پیشانی او قرار می‌دهند و داخل آن لیوان آب می‌ریزند. فرد باید بتواند طوری از زمین بلند شود که آب از داخل لیوان به بیرون نریزد.


حافظ خوانی و فال حافظ

یکی دیگر از سرگرمی‌ها و رسم و رسوم‌های شب یلدا، حافظ خوانی است.
در ایام قدیم بزرگ خانواده که اعتقاد داشتند از سطح سواد و دانش بیشتری برخوردار است؛ کتاب حافظ را برداشته و با فرستادن فاتحه ای برای حافظ، صفحه‌ای از کتاب حافظ را بازکرده و برای همه اعضای خانواده آن غزل را می‌خواند. همچنین تمامی اعضای خانواده قبل از گشودن کتاب حافظ، نیت می‌کردند.
در جشن شب یلدا شما هم می‌توانید از تمامی اعضای خانواده خود بخواهید که نیت کنند و چنگی بر دیوان حافظ بزنند و برایشان بگیرید.
اگر نمی‌توانید حافظ را تحلیل کنید؛ از کتاب‌های حافظ با معنی استفاده کنید.


آوازخوانی

یکی از رسومات این شب زیبا آوازخوانی است. خانواده‌های هر شهر و هر استانی با گویش محلی خود شعرها و ترانه‌هایی را می‌خوانند. برای مثال در شهر بابل رج خوانی می‌کنند.
افراد به ترتیبی که نشسته‌اند؛ می‌بایست نوبت به نوبت آوار بخوانند.
یا در خمین، یکی از افراد خانواده که صدای خوبی دارد؛ نام خوراکی‌های شب یلدا را می‌گوید و بقیه هم در جواب می‌ گویند: «باز شب یلدا اومد»
در کاشمر فردی نی می‌زند و دیگری شعری در رابطه با زمستان می‌خواند.