رمز دوم پویا

رمز دوم پویا

این روزها همه در مورد رمز دوم یکبار مصرف شنیده‌ایم و بسیاری از ما فکر می‌کنیم که این موضوع فقط کار ما را سخت‌تر خواهد کرد. همه می‌پرسیم: «چه لزومی به این کار بود؟ مگر رمز دوم ثابت چه ایرادی داشت؟ چرا باید برای انجام هر تراکنش مالی این‌همه دردسر را تحمل کنیم؟ چرا باید رمزی دریافت کنیم که فقط یک دقیقه اعتبار دارد؟ اگر بخواهیم چند تراکنش پیاپی انجام دهیم باید چند رمز بگیریم و این بسیار سخت است!»

برای دانستن لزوم استفاده از رمز دوم پویا بد نیست کمی رمز دوم را بشناسیم. قبل از رواج استفاده از پرداخت‌های اینترنتی، افراد برای انجام امور انتقال وجه مجبور بودند که به شعب بانک و یا دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کنند و از رمز چهار رقمی خود برای احراز هویت استفاده کنند. با رواج خریدهای اینترنتی به منظور صرفه‌جویی در زمان، رمز دوم یا رمز اینترنتی معرفی شد تا افراد بتوانند از آن برای انجام خریدهای اینترنتی استفاده کنند.

این رمز ثابت بود و اگر سارقی می‌توانست به رمز دوم شما دسترسی داشته باشد؛ در واقع می‌توانست به موجودی حساب شما دسترسی داشته و حتی حساب شما را تخلیه کند. اگر مقاله‌ی ما در مورد فیشینگ را بخوانید؛ خواهید دانست که یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای سرقت اطلاعات حساب شما فیشینگ است. از این طریق سارق می‌توانست به حساب شما دسترسی پیدا کرده و قبل از این‌که شما متوجه ماجرا شوید؛ مقدار زیادی از موجودی حساب شما را تخلیه کند. اگرچه این موضوع قابل ردگیری و پیگیری است؛ اما احتمال زیان دیدن شما در این روش بسیار بالا بود.

با افزایش سرقت از این طریق، رمز دوم پویا معرفی شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد؛ رمز دوم ثابت همیشه یکسان است مگر این‌که شما آن را تغییر دهید و این امر احتمال سرقت را بیشتر می‌کرد. رمز پویا این ویژگی را دارد که به سیمکارت شما ارسال می‌شود و تنها برای 60 ثانیه قابل استفاده است. به این شکل که هربار که قصد انجام تراکنش داشته باشید؛ از طریق روش‌های مختلفی که هر بانک ارائه می‌دهد اقدام به دریافت یک رمز می‌کنید. این رمز به گوشی شما ارسال می‌شود و فقط شما به آن دسترسی خواهید داشت. حال اگر کسی حتی اطلاعات کارت شما را نیز داشته باشد؛ باید سیم کارت شما را نیز داشته باشد تا بتواند با استفاده از آن به حساب شما برسد. بدین ترتیب احتمال سرقت از حساب بانکی تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

برای دریافت رمز دوم پویا باید به بانک مورد نظر خود مراجعه کرده و کد خود را دریافت کنید. سپس برای دریافت هر رمز به منظور انجام تراکنش، می‌توانید از اپ‌هایی که هر بانک در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید و رمز یکبار مصرف خود را دریافت کنید.

اکنون که لزوم استفاده از رمز دوم پویا را می‌دانید؛ توصیه می‌کنیم که هر چه زودتر جهت دریافت آن اقدام کرده و امنیت حساب خود را بالا ببرید.