مکمل‌های غذایی: آری یا نه - قسمت اول

مکمل‌های غذایی: آری یا نه - قسمت اول

محققان دریافته‌اند که مواد مغذی در مقادیر طبیعی که از غذا دریافت می‌شوند باعث جلوگیری از بروز اختلالات و بیماری‌های زیادی شده و حال اگر از مقادیر توصیه شده بیشتر دریافت شوند می‌توانند اثرات مخرب نیز داشته باشند.
دریافت مکمل‌های غذایی به صورت بی‌رویه باعث افزایش مواد مغذی خاص در بدن شده و باید در هنگام دریافت آن بسیار محافظه‌کارانه عمل کرد. مکمل‌های غذایی در قالب‌های متنوعی مانند قرص، کپسول، پودر و مایع قابل خریداری و مصرف هستند و شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان، آمینواسیدها و آنزیم‌ها نیز می‌شوند. برخی از مکمل‌های غذایی محبوب عبارتند از: کلسیوم، روغن ماهی و ویتامین دی.

مکمل‌های غذایی نباید جایگزین وعده‌های اصلی غذا شوند. وعده‌های اصلی غذا منبع اساسی دریافت مواد مغذی هستند. باید به یاد داشته باشیم که قبل از مصرف مکمل‌های غذایی با دکتر متخصص مشورت کنیم. متخصصین تغذیه می‌توانند در ایجاد تعادل بین دریافت مکمل‌های غذایی و دریافت مستقیم از طریق وعده‌های غذایی به ما کمک کنند.

بسیاری از مکمل‌ها حاوی موادی هستند که اثرات قوی بیولوژیکی دارند. هرکدام از این اثرات می‌توانند در شرایط خاصی خطرناک بوده و عواقب سنگینی داشته باشند. این شرایط خاص عبارتند از: ترکیب مکمل‌ها، هم‌زمانی دریافت مکمل با داروهای پزشکی تجویز شده، دریافت بیش از حد مکمل (مانند ویتامین آ، دی، و آهن).

هنگام خرید مکمل نیز باید به اطلاعات شرکت سازنده‌ی مکمل نیز توجه کرد. حتما در مورد شرکت سازنده تحقیق کنید و سعی کنید با تجویز متخصص و یا مربی متخصص، برند محصول خود را انتخاب کنید تا خرید امن و سالمی داشته باشید.

مصرف مکمل در ایالات متحده

نتیجه‌ی تحقیقات موسسه‌ی CRN در آمریکا در سال 2018، نشانگر این بود که اعتماد مردم آمریکا به مکمل‌های غذایی افزایش پیدا کرده است. طبق این تحقیقات، 75 درصد مردم آمریکا روزانه مکمل غذایی مصرف می‌کنند که این مقدار نسبت به سال 2009 10 درصد افزایش داشته است.

برایان وومک، معاون ارشد CRN، در مورد این آمار گفت: «نتیجه‌ی تحقیقات حاکی از این است که امروزه مکمل‌های غذایی نقشی اساسی در سلامت افراد ایفا می‌کنند». با وجود این‌که ویتامین‌ها و مواد معدنی همچنان محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی هستند؛ اقبال از مکمل‌های گیاهی و طبیعی در پنج سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

غذا در برابر مکمل غذایی

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2018 در ژورنال آمریکایی قلب و عروق، نشانگر این بود که مصرف مکمل‌هایی مانند مولتی ویتامین‌ها، ویتامین دی، کلسیوم و ویتامین سی هیچ تاثیری در پیش گیری از و یا ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی نداشته است. اما اسید فولیک و ویتامین‌های گروه ب می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

فنگ ژنگ، استادیار کالج علوم تغذیه‌ی فریدمن، بیان می‌کند که با مطالعه‌ی بیشتر اثرات مثبت و منفی مکمل‌های غذایی، به این نکته‌ دست یافته‌اند که استفاده‌ی بیش از حد از مکمل‌های غذایی می‌توانند تاثیر منفی بر سلامت داشته باشد. تحقیق مورد نظر بر 27000 فرد بالغ انجام شد و محققین اثر مواد مغذی خاص را (دریافتی از وعده‌های غذایی و نیز مکمل‌ها) بر بدن شرکت‌کنندگان بررسی کردند. نتایج این تحقیقات به شرح زیر است:
- مقادیر کافی ویتامین آ، پتاسیم، زینک و منیزیوم از غذا (و نه مکمل) باعث کاهش خطرات منجر به مرگ بودند (تاثیر مثبت)
- مقادیر کافی ویتامین آ، پتاسیم و زینک از غذا (و نه مکمل) باعث کاهش خطر مرگ از بیماری‌های قلبی و عروقی بودند
- افزایش منابع دریافتی کلسیوم منجر به افزایش خطر مرگ از سرطان شد
- مقادیر دریافتی اضافه‌ی کلسیوم از مکمل‌ها (حداقل 1000 میلیگرم در روز) از مکمل‌ها باعث افزایش خطر مرگ از سرطان شد

اما در این تحقیق نشانی از اثرات دریافت مقدار کافی از مواد مغذی خاص از طریق مکمل نبود. به عبارت ساده‌تر، تنها مساله‌ی مورد بررسی این بود که دریافت مقادیر بیش از حد مکمل‌ها و مواد مغذی می‌توانند اثرات منفی بر بدن داشته باشد. می‌توان از این تحقیقات نتیجه گرفت که اثرات منفی مواد مغذی را می‌توان از طریق مصرف مقدار کنترل شده و تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه و نیز مربی متخصص به حداقل رساند. در این صورت نه تنها ضرر نخواهند داشت؛ بلکه باعث بهبود عملکرد بدن نیز خواهند شد.

در مقالات بعدی، سعی خواهیم داشت به برخی مکمل‌ها بپردازیم و تاثیرات مثبت و منفیشان را بررسی کنیم. لازم به ذکر است که متن فوق ترجمه به مضمون از وبسایت https://www.medicalnewstoday.com/ می‌باشد.