ونسان ون گوگ

ونسان ون گوگ

وینسنت ون گوگ (که به صورت «ونسان ونگوگ» نیز تلفظ می‌شود) بعد از رمرانت بزرگترین نقاش هلندی بود که در طول زندگی‌اش به موفقیت چندانی نرسید. او در مدت زمان 10 سال 900 نقاشی و 1100 طراحی انجام داد و در نهایت دچار مشکل روانی شد و دست به خودکشی زد. پس از مرگ آوازه‌ی کارهای او به شدت در پاریس پیچید و به محبوبیت بالایی رسید.

تاثیری که ون گوگ بر اکسپرسیونیسم، فاویسم و انتزاع گذاشت بسیار مهم بود و می‌توان این تاثیر را در جنبه‌های دیگر هنری قرن بیستم نیز مشاهده کرد. موزه‌ی ون گوگ در آمستردام نیز آثار ون گوگ و سایر معاصرانش را به نمایش گذاشته است.

برخی نقاشی‌های ون گوگ در رده‌ی گران‌ترین نقاشی‌های دنیا قرار دارند. در 30 مارس 1987 نقاشی‌ ون گوگ به نام Irises به مبلغ 53.9 میلیون دلار در نیویورک فروخته شد و اثر دیگر او به نام پرتره‌ی Doctor Gachet نیز با ثیمت 82.5 میلیون دلار به فروش رسید و رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرد.

ون گوگ در 16 سالگی برای شرکت Goupil & Co. در زمینه‌ی هنر به فعالیت پرداخت. این دوران فعالیت او به دلیل نامه‌نگاری‌های مکرر به صورت دقیق ثبت شده است. این نامه‌ها در سال 1914 منتشر شدند. بررسی نامه‌ها دید کاملی در مورد زندگی ون گوگ به ما می‌دهد و نشان می‌دهد که او یک نویسنده‌ی مستعد با ذهنی باریک‌بین است.

ون گوگ، متاثر از ژان فرانسوا میله، به نقاشی از مردم عادی و مناظر حومه پرداخت. سپس در سال 1885 و 1886 به آکادمی آنتورپ در بلژیک رفت و بعد از چند ماه به دست استاد خود از دانشگاه اخراج شد. سپس با هنر ژاپن آشنایی پیدا کرد و سپس به جمع‌آوری این آثار پرداخت. او از رنگ‌آمیزی براق، استفاده از بوم و به کارگیری خطوط در این نقاشی‌ها علاقه‌ی زیادی پیدا کرد. همچنین نقاشی‌های زیادی در این سبک خلق کرد.

در سال 1886، ون گوگ به پاریس رفت و در آن‌جا با هنرمندانی مانند ادگار دگاس، کامیل پیسارو، برنارد، هنری دو تولوز و پاول گوگین آشنا شد و سبپ امپرسیونیسم را نیز شناخت. او از تکنیک‌های استفاده شده در این سبک بسیار استقبال کرد؛ به خصوص تکنیک پوینتیلیسم (که در آن به جای از نقطه‌های ریز با تعداد بالا استفاده می‌شد تا بیننده با دیدن صفحه از فاصله بتواند به ترکیب رنگ‌ها پی ببرد). البته باید به یاد داشته باشیم که ون گوگ یک نقاش امپرسیونیست محسوب نمی‌‍شود و سبک کاری او بیشتر به پست-امپرسیونیست شباهت دارد.

در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد که آثار معروف او را نیز معرفی کنیم.