ویروس کورونا

ویروس کورونا

ویروس کورونا از خانواده‌ای از ویروس‌هاست که بیماری‌هایی از جمله سرماخوردگی معمولی تا مشکلات عدیده‌ی تنفسی (مانند سندروم تنفسی خاور میانه یا MERS-CoV و سندروم تنفسی حاد یا SARS-CoV) ایجاد می‌کند. نوع جدید این ویروس که به عنوان ویروس کورونای جدید شناخته می‌شود؛ گونه‌ای از ویروس است که تا کنون در انسان‌ها مشاهده نشده بوده است.

ویروس کورونا به گونه‌ایست که بین انسان و حیوانات قابل انتقال است. تحقیقات انجام داده شده در WHO (World Health Organization، سازمان جهانی بهداشت) حاکی از آن است که گونه‌ی SARS این بیماری از گونه‌ی خاصی از جانوران به نام Civet Cat و گونه‌ی MERS آن از شترها به انسان منتقل شده است. گونه‌های دیگری از این ویروس نیز در حیوانات وجود دارد که هنوز انسانی را مبتلا نکرده‌اند.

علائم رایج ویروس کورونا شامل نشانه‌های تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات عدیده‌ی تنفسی می‌شوند. در موارد خاص‌تر و شدیدتر شامل التهاب ریه، سندروم تنفسی شدید، مشکلات کلیه و حتی مرگ نیز می‌شود.
گونه‌ی جدید این بیماری که در جهان شایع شده با گونه‌‎های پیشین متفاوت است. عملکرد ویروس در بدن افراد مختلف متفاوت است و بسته به مقاومت بدن شخص می‌تواند حالت‌های ضعیف و یا شدید داشته باشد. مرگ در اثر کورونا بسیار نادر است اما احتمال آن وجود دارد. افرادی که سن بالاتری داشته و یا مشکلات تنفسی دارند خطر بیشتری در ابتلا به این بیماری دارند.

ریشه‌ی گونه‌ی جدید این بیماری هنوز به طور قطعی تایید نشده است؛ با این وجود امکان دریافت بیماری از حیوانات خانگی وجود دارد. احتمال این وجود دارد که یک بازار فروش حیوانات زنده در چین منشاء این بیماری باشد؛ چرا که اولین گزارش‌های ابتلای انسان‌ها به این بیماری به چین برمی‌گردد. برای ایمن ماندن از انتقال از سوی حیوانات بهتر است در بازارهای فروش حیوانات زنده از تماس مستقیم با حیوانات خودداری کنید. هم‌چنین مصرف محصولات حیوانی پخته نشده نیز می‌تواند باعث انتقال بیماری به انسان شود.

با وجود این‌که منشا اصلی این بیماری در حیوانات است؛ یکی از مهم‌ترین روش‌های انتقال این بیماری انتقال از افراد مبتلا به افراد سالم است. برای جلوگیری از انتقال این بیماری می‌توانید از توصیه‌های زیر پیروی کنید:
دستانتان را با شوینده‌های الکلی یا آب و صابون بشویید چرا که این مواد شست و شو دهنده می‌توانند ویروس‌های موجود در دستان را از بین ببرند.

فاصله‌ی خود را در فضای اجتماعی با دیگران حفظ کنید. حداقل 1 متر با دیگران فاصله بگیرید مخصوصا کسانی که سرفه و عطسه کرده و یا تب دارند. اگر کسی به بیماری تنفسی مبتلا باشد؛ از طریق عطسه و سرفه قطرات بزاق خود را در هوا پراکنده می‌کند و این قطرات شامل ویروس می‌شوند. اگر بیش از حد به شخص نزدیک باشید؛ ممکن است این ذرات ریز را تنفس کنید و وارد بدنتان کنید.

به چشمان، بینی و دهان خود دست نزنید. دستان ما در طول روز با سطوح مختلفی تماس دارند و ممکن است به ویروس‌های مختلفی آلوده باشند. اگر با دستان آلوده به چشمان و بینی و دهان خود دست بزنید؛ ممکن است ویروس را از آن سطح به بدن خود منتقل کنید.

اگر تب دارید؛ سرفه می‌کنید و یا در تنفس مشکلی دارید سعی کنید که در مراحل اولیه به دکتر مراجعه کنید. هم‌چنین به دکتر خود یادآور شوید که ممکن است با شخصی که مبتلا به ویروس بوده تماس داشته‌اید. مشکلات تنفسی ممکن است که دلایل جدی داشته باشند و باید سریعا بررسی شوند.

اگر علائم خفیف بیماری را دارید اما با هیچ شخص آلوده‌ای تماس نداشته‌اید بهتر است موارد ابتدایی بهداشتی را رعایت کرده و تا زمان حصول بهبودی در منزل بمانید.

در هنگام استفاده از وسایلی مانند گوشی تلفن همراه و یا صفحه‌ی کلید کامپیوتر بسیار محتاط باشید. سعی کنید به صورت روزانه این وسایل پرکاربرد خود را ضدعفونی کرده و همواره از ضدعفونی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

اطلاعات تکمیلی:
ویروس کورونا

در نمودار بالا تعداد کل مبتلایان به بیماری کرونا از تاریخ 21 ژانویه تا تاریخ 2 فوریه آورده شده است.

ویروس کورونا
نمودار بالا شامل اطلاعات مرتبط با تعداد مبتلایان فوت شده است.


 

کشور

تعداد مبتلایان کل

تعداد متوفی

تعداد درمان شده

چین

17302

361

612

ژاپن

20

 

 

تایلند

19

 

7

سنگاپور

18

 

 

هنگ کنگ

15

 

 

کره جنوبی

15

 

 

استرالیا

12

 

2

آمریکا

11

 

 

آلمان

10

 

 

تایوان

10

 

 

ویتنام

8

 

1

ماکائو

8

 

 

مالزی

8

 

 

فرانسه

6

 

 

امارات

5

 

 

کانادا

4

 

 

هند

3

 

 

فیلیپین

2

1

 

ایتالیا

2

 

 

بریتانیا

2

 

 

روسیه

2

 

 

فنلاند

1

 

 

سری لانکا

1

 

1

نپال

1

 

 

سوئد

1

 

 

کامبوج

1

 

 

اسپانیا

1

 

 

 

در جدول بالا آخرین آمار مبتلایان به کرونا به تفکیک کشور آورده شده است.