پلی استیشن 5: دیسک یا دیجیتال؟

پلی استیشن 5: دیسک یا دیجیتال؟

حتما تا الان شنیده‌اید که کمپانی سونی، به تازگی از سری جدید کنسول بازی پلی استیشن رونمایی کرد. علاوه بر قدرت سخت‌افزاری این کنسول و قابلیت حذف کامل لودینگ، یکی از ویژگی‌های این کنسول که توجه بسیاری به خود جلب کرد این موضوع بود که کنسول پلی استیشن 5 در دو نسخه‌ی معمولی و دیجیتال ارائه می‌شود. نسخه‌ی دیجیتال نیازی به دیسک نداشته و بازی‌ها روی هارد آن نصب شده و به صورت دیجیتال و بدون نیاز به دیسک اجرا می‌شوند. طبیعتا این دو نسخه تفاوت‌های خواهند داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قیمت

واضح است که پلی استیشن دیجیتال قیمت پایین‌تری از پلی استیشن استاندارد خواهد داشت. سال قبل نیست مایکروسافت اعلام کرد که نسخه‌ی دیجیتال Xbox One S 50 دلار کمتر از نسخه‌ی استاندارد خواهد بود و اخیرا نیز اخباری در این زمینه در سایت آمازون فاش شده که بر اساس آن قیمت پلی استیشن دیجیتال 100 یورو / 100 دلار کم‌تر از نسخه‌ی استاندارد خواهد بود.
این صد دلار / صد یورو می‌تواند در دوران نابسمان اقتصادی لطف بزرگی است و حتی می‌تواند به منزله‌ی خرید دو بازی و یا کنترلر اضافی برای کنسول باشد. بنابراین، خرید این محصول می‌تواند صرفه‌ی اقتصادی بالایی برای گیمرها داشته باشد.
نکته‌ی مهم دیگر در این زمینه این است که بر اساس آمار ارائه شده در وبسایت Statista، در سال 2019 83 درصد بازی‌های کامپیوتری به صورت دیجیتال فروخته شده و نیز در سال 2019 نیز فروش دیسک از سال 2008 86% کاهش داشته است. به عبارت دیگر، عدم صرفه‌ی اقتصادی در این زمینه برای شرکت نیز می‌تواند دلیل دیگری بر ارائه‌ی چنین محصولی باشد.

چرا نسخه‌ی استاندارد؟

خرید دیسک بازی‌ها می‌تواند برای بعضی از گیمرها از نظر داشتن یک مجموعه‌ی کامل حائز اهمیت باشد. همچنین خرید نسخه‌ی دیسکی نیاز به فضای اضافه در دستگاه نخواهد داشت. به عبارت دیگر، نیاز نیست که فضای زیادی به بازی‌ها اختصاص داده شود و این امر شاید بسیاری را قانع کند که نسخه‌ی استاندارد را تهیه کنند.

چرا نسخه‌ی دیجیتال؟

مهم‌ترین مساله قیمت پایین‌تر این محصول است. عامل مهم دیگر این است که با وجود قابلیت خواندن بازی‌های پلی استیشن 4، نگهداری از دیسک‌های هر دو نسخه سخت خواهد بود و احتمال آسیب دیدن دیسک و از دست رفتن آن نیز وجود خواهد داشت.
در نهایت، خرید هر کدام از این دو محصول به سلیقه‌ی کاربر بستگی دارد و کاربر است که تعیین می‌کند کدام نسخه برای او بهتر خواهد بود.