تاثیر قهوه بر تقویت ذهن

تاثیر قهوه بر تقویت ذهن

اخیرا اگر به شرکت‌های خصوصی و علی الخصوص شرکتهای استارت آپی مراجعه کنید متوجه خواهید شد که مصرف قهوه بین کارمندان تا چه میزان افزایش پیدا کرده است.
چرا؟
در زیر با فواید مصرف قهوه و کافئین بیشتر آشنا خواهیم شد.

تاثیر کافئین بر مغز

قهوه فواید زیادی برای مغز انسان دارد زیرا کافئین موجود در قهوه و چای به عنوان یک داروی محرک در بهبود عملکرد ذهن تاثیر داشته و با مسدود کردن پیام رسان‌های عصبی، موجب افزایش آمادگی مغز و ذهن می‌شود. همچنین بر روی پیام رسان‌های عصبی نورآدرنالین (Noradrenaline)، دوپامین (Dopamine) واستیل‌کولین (Acetylcholine)تاثیر داشته که تمامی این پیام رسان‌ها بر روی وضعیت روحی و ذهنی افراد بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
با توجه به تحقیقات انجام شده، افرادی که در روز مقداری کافئین مصرف می‌کنند، عملکرد بالاتر، هوشیاری بیشتر و خلق و خوی بهتری نسبت به دیگران خواهند داشت.
حتی برخی مطالعات نشان می‌دهد مصرف کافئین ممکن است حافظه طولانی مدت را پس از یادگیری افزایش دهد.
به دلیل اینکه مصرف قهوه فعالیت مغز را افزایش می‌دهد، خطر ابتلا به آلزایمر که منجر به زوال عقلی می‌گردد، کاهش می‌یابد.
یک خبر خوب هم در مورد بیماری پارکینسون داریم؛ مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف قهوه و کافئین می‌تواند برای پیشگیری از بیماری پارکینسون موثر باشد.
همانطور که می‌دانید بیماری پارکینسون موجب اختلال در حرکت افراد می‌شود و لرزش در دست و پای افراد به وجود می‌آورد.
لذا تاثیر قهوه را برای پیشگیری از این بیماری نمی‌توان نادیده گرفت.
گفتنی است، افرادی که 3 فنجان قهوه در طول روز می‌نوشند، در آنها خطر ابتلا به پارکینسون تا 29% کاهش می‌یابد.
حالا که کمی با فواید مصرف قهوه آشنا شدیم، کمی با مضرات آن آشنا شویم و ببینیم چه چیزی می‌تواند بهترین جایگزین برای قهوه باشد.

مضرات مصرف قهوه

خیلی از افراد با مصرف قهوه و کافئین علائمی نظیر اضطراب و تپش قلب و لرزش عضلات پیدا می‌کنند. بنابراین ممکن است تصمیم به ترک قهوه بگیرند و بهتر است بدانیم که کافئین زیاد اعتیاد آور است.
پس اگر مغزتان به خوردن قهوه عادت کرده باشد و تصمیم به ترک قهوه دارید، شاید احساس هوشیاری و سرحالی قبل را از دست بدهید.
افرادی که اقدام به ترک قهوه می‌کنند ممکن است علائم دیگری هم نظیر سردرد، خستگی، فقدان انگیزه و کج خلقی را تجربه کنند.
پس بزرگترین دغدغه‌ی این افراد، پیدا کردن بهترین جایگزین برای قهوه است.

بهترین جایگزین قهوه چیست؟

بهترین پیشنهادی که می‌توان برای جایگزینی قهوه داد، ورزش‌های هوازی است. در دانشگاه وسترن کانادا طی یک پژوهش، ورزش های هوازی و مصرف کافئین مورد مقایسه قرار گرفت تا قابلیت آنها از نظر تقویت حافظه کاری مورد بررسی شود.
پژوهشگران افراد را به دو دسته تقسیم بندی کردند.
  • دسته اول افرادی هستند که با سرعت به مدت 20 دقیقه بر روی تردمیل راه می‌رفتند.
  • دسته دوم افرادی هستد که یک فنجان قهوه نوشیدند و کافئین موجود در یک فنجان قهوه را دریافت کردند.
نتایج نشان داد که تاثیر یک دوز کافئین با یک دوز ورزش هوازی با شدت متوسط، معادل خواهد بود. ورزش هوازی نه تنها می‌تواند تاثیرات مثبت شبیه قهوه داشته باشد بلکه می‌تواند مزایای دیگری برای سلامتی افراد به همراه بیاورد.
پیاده روی علائم ترک قهوه را کاهش می‌دهد. پژوهشگران پس از بررسی متوجه شدند که 20 دقیقه پیاده روی می‌تواند نشانه‌های ترک قهوه علی الخصوص خستگی، بدخلقی و افسردگی را کاهش دهد. این در شرایطی است که حافظه کاری پس از ترک قهوه تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
با مروری به مطالعات انجام شده به این نتیجه خواهیم رسید که ورزش های هوازی برای افرادی که می‌خواهند قهوه را ترک کنند، گزینه‌ی جایگزین قانع‌کننده‌ای است و پیامدهای سلامتی متعددی نیز به‌همراه دارد.