ریسک ابتلا به کرونا در مشاغل مختلف

ریسک ابتلا به کرونا در مشاغل مختلف

بعد از شیوع کرونا بسیاری افراد از اتاق پذیرایی خانه و آشپزخانه‌هایشان شغل خود را پیش می‌برند و بسیاری کشورها نیز شاغلین را تشویق به فعالیت حضوری می‌کنند؛ البته به شرطی که شرایط کاری برایشان امن باشد.
اما آیا می‌دانید که شغل شما چقدر در معرض کرونا قرار دارد؟ و در مقابل مشاغل دیگر در چه جایگاهی از نظر خطر ابتلا به کرونا قرار دارد؟
تحقیقات اخیر سازمان آمار انگلیس و آمریکا خطر ابتلا به کرونا را در مشاغل مختلف از جهات مختلف بررسی کرده و نتایج آن را در اختیار عموم قرار داده است.
بسیاری از مشاغل هستند که نیازمند ارتباط نزدیک با اطرافیان هستند (فاصله‌ای حدود یک دست) و در این میان تعداد کمی از مشاغل نیز ممکن است تنها یک بار در سال در معرض ابتلا به بیماری باشند.
مهم است بدانیم که اطلاعات مرتبط با قرار گرفتن در معرض خطر هنگام انجام کار و همچنین نیاز به نزدیک شدن به افراد برای انجام کار از طریق مصاحبه قبل از شیوع کرونا جمع‌آوری شده است.
تطبیق پیدا کردن با شرایط برای برخی از مشاغل ساده‌تر است و برخی مشاغل نیز قدرت تطبیق بالایی با شرایط ندارند. اگرچه نتایج این تحقیق از داده‌های انگلیس و آمریکا جمع‌آوری شده، می‌توان گفت که نتایج مذکور در بسیاری از کشورهای توسعه یافته صادق هستند.
تقریبا تمام مشاغلی که ریسک بالای ابتلا دارند از مشاغل مربوط به کادر درمانی هستند و شغل‌هایی که در خطر کمتری هستند شامل مشاغل مرتبط با هنر، وکالت، بازاریابی، نیروی انسانی و مشاورین مالی هستند.
نظافتچیان، زندانبانان و مامورین دفن و کفن از مشاغلی هستند که بدون تماس زیاد با سایر افراد، همچنان در معرض خطر ابتلا هستند. اما بیشترین خطر متوجه کسانیست که در معرض خطر ابتلا هستند اما به داشتن ارتباط بالا با افراد عادت نکرده‌اند. مسئولین کافه‌ها، آرایشگران و بازیگران و نیز رانندگان تاکسی در این دسته قرار دارند.
آمار مرتبط با سازمان ONS نشان داد که مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری چندان از مرگ و میرعموم مردم بیشتر نبوده است. اما علت این مرگ و میر کم چیست؟ آن هم با وجود آمار بالای قرار گرفتن در معرض بیماری.
این امر می‌تواند به این دلیل باشد که شاغلین در این جایگاه‌ها از تجهیزات بیشتری برای امنیت خود استفاده می‌کنند، مانند ماسک، دستکش و غیره. هم‌چنین اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی مانند شست و شوی دست را نیز جدی‌تر انجام می‌دهند.
یکی از مشاغلی که ابتلای بالایی به بیماری داشت، شغل رانندگی تاکسی است. این شغل نیاز به نزدیکی به افراد برای انجام کار دارد و در مقایسه با سایر مشاغل پرخطر، شاغلین این حرفه نمی‌توانند خود را در قرنطینه قرار دهند. از آن‌جایی‌که به دلیل کم بودن خطر ابتلا به بیماری در این شغل، رانندگان تاکسی اقدامات پیشگیرانه‌ی زیادی انجام نمی‌دهند.
در ادامه ویدیویی از WHO جهت شست و شوی صحیح دست قرار داده می‌شود.