خلاقیت در بازاریابی امروز - بخش اول

خلاقیت در بازاریابی امروز - بخش اول

چه چیزی بازاریابی را خلاقانه می‌کند؟ آیا تخیل نیاز دارد و یا خلاقیت؟ آیا یک بازاریاب خلاق به یک هنرمند نزدیک است یا یک کارآفرین؟ بازاریابی خلاق در طول تاریخ به استفاده از تصاویر در کمپین‌های تبلیغاتی برمی‌گردد. اما بازاریابی نیز مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگر، پیچیده و دشوار است. بازاریابان نیاز به تحلیل داده‌ها، تجارب مشتری و طراحی محصول دارند. آیا این تغییر نقش، نیازمند خلاقیت در بازاریابی هستند؟
برای پاسخ دادن به این سوال، مصاحبه‌ای با صاحبین کسب و کارهای مختلفی انجام شده است. ما در مورد نمونه‌های خلاقیت در بازاریابی از آنان سوال کردیم و خواستیم در مورد روش‌هایی صحبت کنند که فراتر از تبلیغات ساده عمل می‌‎کنند. مواردی که آنان گوشزد کردند، می‌تواند معنی خلاقیت در بازاریابی امروز را برای ما روشن کند.
«با» مشتری بسازید، نه فقط «برای» مشتری
همه‌ی کسب و کارها مرکزیت مشتری را مد نظر قرار می‌دهند. امروزه مشتریان دیگر تنها مشتری نیستند؛ آن‌ها خالق و توسعه دهنده‌ی ایده و محتوا نیز هستند و در کنار شما با چالش‌ها روبه‌رو می‌شوند. خلاقیت در بازاریابی نیازمند کارکردن به همراه مشتریان از همان ابتدای کار است.
به عنوان مثال، تیم بازاریابی Intuit با کسانی که دورکاری می‌کردند همکاری کرد تا بتواند خود را در دنیای آن‌ها درگیر کند. در این تحقیق آن‌ها یک معضل پیدا کردند: مصرف سوخت خودرو. بر اساس این اطلاعات، قابلیت جدیدی در اپلیکیشن خود اضافه کردند که بر اساس نقطه‌ی شروع و پایان سفر و داده‌های نقشه‌ی گوگل و نیز اطلاعات تقویم کاربر، میزان مصرف سوخت را اندازه‌گیری می‌کرد.
بروکاد، یک شرکت ارائه‌ دهنده‌ی راهکارهای شبکه است که 200 مشتری برتر خود (که 80% خریدهای شرکت را تشکیل می‌دادند) را پیدا کردند و سعی کردند با کارکردن در کنار آنان، مواردی را بیابند که در کسب رضایت آنان نقش داشتند. سپس، با تحلیل این اطلاعات بسته‌های مناسب مشتریان طراحی کردند. نتیجه‌ی این همکاری این بود که امتیاز Net Promoter بروکاد در 18 ماه از 50 به 62 رسید.
در تعامل با مشتری سرمایه‌گذاری کنید
همه‌ی بازاریابان بر این باورند که تجربه‌ی مشتری مهم است، اما فقط بر جنبه‌هایی از تجربه‌ی مشتری تمرکز می‌کنند که تحت کنترل مستقیم آنان است. بازاریابان خلاق دیدگاه بازتری دارند و بر تمام جنبه‌های تعاملی تجربه‌ی مشتری نیز تمرکز می‌کنند. این فرآیندها شامل محصول، خرید محصول، توانایی فراهم‌آوردن محصول و رابطه‌ با مشتری در طول زمان می‌شود. این امر نیازمند زمان و منابع است و خلاقیت جزئی جدایی‌ناپذیر از آن است.
شرکت خدمات درمانی Kaiser Permanente بر این باور است که با مشتری‌مدار شدن خدمات درمانی، تجربه‌ی دیجیتال اهمیتی بیش از پیش می‌یابد. تیم بازاریابی شرکت یک برنامه‌ی خوش‌آمدگویی برای مشتریان طرح جدید خود طراحی کرد و قابلیت‌هایی برای آن فراهم کرد. در نتیجه‌ی این برنامه، 60% اعضای جدید در شش ماه اشتراک طرح را خریداری کردند و 2.6 برابر احتمال ادامه‌ی اشتراک به مدت 2 سال را دارند.
از همه چیز برای تبلیغات استفاده کنید
در یک رسانه‌ی گسسته، بازاریابان نمی‌توانند تنها از طریق پرداخت نقدی تبلیغات خود را پیش ببرند. خود افراد، کانال تبلیغاتی جدید به حساب می‌آیند. باید همه‌ی افراد به عنوان بازاریاب در نظر گرفته شوند و نیز صاحب کسب و کار باید طوری رفتار کند که خلاقیت افراد تحریک شود.
شرکت Plum Organics به تمام کارمندان خود کارت ویزیتی با کوپن تخفیف داد. وقتی که مشتری برای خرید غذای کودک به فروشگاه رجوع می‌کند، کارمندان آنان را بررسی می‌کنند و در فرصت مناسب سوالات مناسبی درباره‌ی ترجیح غذایی در دسته‌ی غذای کودک می‌پرسند. در پایان، کارت ویزیت و نیز کوپن‌های تخفیف و یا محصول رایگان به منظور قدردانی به آنان می‌دهند.
در مقالات بعدی، به سایر نکات می‌پردازیم.
این مقاله ترجمه به مضمون از این لینک می‌باشد.