مکمل های غذایی، آری یا نه - قسمت دوم

مکمل های غذایی، آری یا نه - قسمت دوم

مقاله‌ی زیر از وبسایت غذا و داروی ایالات متحده ترجمه شده است (www.fda.gov)
مکمل‌های غذایی می‌توانند برای سلامتی مفید باشند، اما استفاده از آن‌ها می‌تواند عوارض جانبی نیز داشته باشد. اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده تنها پس از فروش محصولات است که می‌تواند سلامت و تاثیرگذاری مکمل‌های غذایی را بررسی کند.
ممکن است از مکمل‌ها اطلاع داشته باشید و یا از آن‌ها استفاده کرده باشید. حتی ممکن است به دوستان و یا خانواده‌ی خود نیز معرفی کرده باشید. با وجود معروف بودن برخی از مکمل‌های غذایی، برخی دیگر از آن‌ها نیاز به مطالعه و بررسی بیشتر دارند. اگر قصد دارید اطلاعات کلی مهم در مورد مکمل‌ها را بدانید، ادامه‌ی مقاله را مطالعه کنید.
قبل از تصمیم به استفاده از مکمل، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند در ایجاد تعادل بین رژیم غذایی و مکمل‌های غذایی به شما کمک کند.

مکمل غذایی چیست؟

مکمل‌های غذایی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد گیاهی، آمینواسیدها و آنزیم‌ها می‌شوند. مکمل‌های غذایی به صورت قرص، کپسول، ژل، کپسول‌های ژله‌ای، پودرها و مایع عرضه می‌شوند.

مکمل‌های غذایی چه فوایدی دارند؟

برخی مکمل‌ها می‌توانند به شما کمک می‌کنند تا مواد مغذی ضروری را به بدن خود برسانید و برخی دیگر خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهند. باید در نظر داشت که مکمل‌های غذایی نباید جایگزین وعده‌های غذایی شوند؛ چرا که وعده‌های اصلی از ضروریات یک رژیم غذایی سالم هستند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که تنوع غذایی رژیمتان رعایت شده است.
بر خلاف داروها، مکمل‌های غذایی نباید برای درمان، شناسایی و یا پیشگیری از بیماری‌ها استفاده شوند. این امر بدین معناست که مکمل‌های غذایی نباید ادعای حل مشکلاتی مانند کلسترول بالا یا درمان بیماری قلبی داشته باشند. چنین ادعاهایی از طرف سازندگان مکمل‌های غذایی توجیه قانونی ندارند.

آیا مصرف مکمل‌های غذایی می‌توانند خطرناک باشند؟

بله. بسیاری از مکمل‌ها مواد اولیه‌ای دارند که تاثیرات بیولوژیک قوی در بدن دارند. این امر می‌تواند باعث شود که مصرف مکمل‌ها در بعضی موارد آسیب‌زا باشد. به عنوان مثال، موارد زیر در مصرف مکمل می‌تواند نتایج مخرب و یا حتی خطرناک داشته باشند.

ترکیب‌ مکمل‌ها

استفاده از مکمل به همراه دارو (داروهای تجویز شده و یا بی‌نیاز به مجوز دکتر)
جایگزین کردن داروهای تجویز شده با مکمل‌ها
مصرف بیش از حد مکمل‌هایی مانند ویتامین آ، د و یا آهن می‌تواند تاثیرات ناخواسته‌ای قبل، بعد و یا در هنگام جراحی بر بدن داشته باشند. بنابراین حتما پزشک خود را از مصرف مکمل‌های خود مطلع کنید.

برخی مکمل‌های غذایی رایج عبارتند از:

کلسیوم
روغن ماهی
جینسنگ
گلوکوزامین
کندرویین سولفات
سیر
ویتامین دی
چای سبز
نکته: استفاده از اسامی بالا به معنی تایید و یا رد از طرف FDA نیست.

مسئولیت تعیین سلامت مکمل‌ها برعهده‌ی کیست؟

اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده مسئولیت تایید سلامت مکمل‌ها را قبل از ارائه به بازار ندارد.
سازندگان و توزیع‌کنندگان مکمل‌های غذایی مسئولیت تایید سلامت محصولات را قبل از عرضه دارند.
اگر یک مکمل غذایی شامل ماده‌ای جدید باشند، سازندگان باید در مورد این ماده‌ی اولیه به اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده قبل از فروش و بازاریابی اطلاع ‌رسانی کنند. FDA نیز مسئولیت بررسی بی‌خطر بودن ماده‌ی اولیه‌ی جدید را دارد و تایید تاثیرگذاری آن را عهده‌دار نیست.
سازندگان مکمل‌ها مسئولیت دارند تا محصولات با کیفیت و بدون ناخالصی ارائه دهند و آن‌ها را با توجه به قوانین GMP (قوانین فعلی حاکم بر کیفیت) و نیز قوانین اسم‌گذاری، نام‌گذاری کرده و برچسب بزنند.
اگر مکملی مشکل جدی داشته باشد، سازندگان باید آن را به عنوان یک حادثه‌ی ناگوار به FDA اطلاع دهند. FDA نیز می‌تواند در صورت تایید خطر و یا غلط و گمراه‌کننده بودن ادعاهای محصول، آن را از بازار جمع‌آوری کنند.

چگونه بایداطلاعات بیشتری از مکمل مصرفی خود کسب کنم؟

برچسب مکمل‌های غذایی باید نام مواد مصرفی و محل تولید آن ��ا نیز ذکر کنند.
اگر می‌خواهید از سلامت یک مکمل مطمئن شوید، به دنبال اطلاعات زیر در مورد سازندگان و توزیع‌کنندگان باشید:
اثبات ادعای محصول
اثبات سلامت و تاثیرگذاری مواد اولیه‌ی داخل محصول

چگونه یک خریدار هوشمند باشم؟

با رعایت نکات زیر، یک خریدار هوشمند مکمل باشید:
هنگام جست و جوی محصولات، به سایت‌هایی مراجعه کنید که تبلیغاتی نیستند (مانند NIH، FDA، USDA) و به اطلاعات خود فروشندگان اکتفا نکنید.
اگر ادعای محصول بیش از حد خوب بود، به آن اعتماد نکنید. مراقب عباراتی مانند «بهتر از (نام دارو)»، «کاملا امن» و «فاقد عوارض جانبی» باشید.
کلمه‌ی «طبیعی» همیشه به معنی سلامت محصول نیست
از پزشک خود در مورد سلامت و فواید مکمل برای خود بپرسید
همیشه در نظر داشته باشید که امنیت و سلامت محصول در درجه‌ی اول قرار دارد

مشکلات را به FDA گزارش دهید

اگر مکمل مورد استفاده‌ی شما و یا خانواده‌تان عوارض و یا بیماری جدی برای شما ایجاد کرد، حتی اگر مطمئن نیستید که مکمل باعث ایجاد این مشکل یا بیماری شده و یا در این مورد به دکتر رجوع نکرده‌اید، موارد زیر را انجام دهید:
استفاده از محصول را متوقف کنید
با پزشک خود در مورد حل مشکل مشورت کنید
از طریق یکی از روش‌های زیر به FDA گزارش دهید:
تماس با اداره‌ی رسیدگی به شکایات مشتری منطقه (برای ساکنین ایالات متحده)
پرکردن فرم شکایت از طریق پرتال گزارش امنیت