برای یادگیری زبان از کجا شروع کنیم؟

برای یادگیری زبان از کجا شروع کنیم؟

با رواج استفاده از گوشی‌های هوشمند در بین ما ایرانیان، بسیاری از ما به جای تعویض زبان گوشی و تنظیم آن بر حالت فارسی، گوشی خود را روی زبان انگلیسی تنظیم کردیم و توانستیم با بسیاری از کلمات و عبارات و جملات انگلیسی به صورت روزانه در تماس باشیم. به عنوان مثال، کمتر کسی در بین ما هست که معنی Message را نداند و یا نداند که کلمه‌ی Contact به چه معناست.
مشکل این‌جا بود که افراد به واسطه‌ی تعداد زیاد کلمه‌ی انگلیسی که بلد بودند، می‌توانستند معانی برخی جملات را متوجه شوند اما نمی‌توانستند آن‌ها را در ساختار مناسبی به کار ببرند. علت این امر عدم آشنایی با ساختارهای دستوری مناسب جهت ساختن جملات است. برای درک بهتر این موضوع، آشپزی را در نظر بگیرید که مواد اولیه‌ی درجه‌ یک و خوشمزه‌ای در اختیار دارد اما دستور پخت هیچ غذایی را بلد نیست. چطور چنین آشپزی می‌تواند غذای خوشمزه‌ای درست کند؟
حال این سوال پیش میآید که اگر در مثال بالا مواد اولیه‌ی خوشمزه را مانند لغات بدانیم؛ دستور پخت برابر با چه چیزی خواهد بود؟ جواب این سوال ساده است: دستور زبان. دستور زبان یا گرامر مانند همان دستور پخت غذاست که مواد اولیه‌ی شما را کنار هم قرار داده و غذای خوشمزه‌ای درست می‌کند. حال همان طور که یک دستور پخت بد می‌تواند مواد اولیه‌ی خوب یک سرآشپز را هدر دهد؛ دانش ضعیف گرامر نیز می‌تواند تمام دانش واژگان شما را تباه کند.
مسلما کسی نمی‌تواند ضرورت دانش واژگان را انکار کند؛ اما نباید این نکته‌ی مهم را فراموش کنیم که دستور زبان نیز اهمیت بالایی دارد و در یادگیری زبان نباید فراموش شود؛ چرا که دستور زبان اساس هر زبان است و بدون آن نمی‌توان ساختار مناسبی ارائه داد. برای یادگیری زبان باید به این دو امر به یک اندازه توجه کرد. بنابراین کسی که قصد یادگیری زبان دارد نباید با حفظ کردن لغت کار خود را شروع کند؛ بلکه باید با برنامه‌‍ای منظم هر دو را در کنار هم فراگرفته و پیشرفت کند.
در مقالات بعدی نقطه‌‎ی شروع مطالعه زبان انگلیسی را به تفصیل به بحث خواهیم گذاشت.