خلاقیت در بازاریابی: بازاریاب در نقش کارآفرین

خلاقیت در بازاریابی: بازاریاب در نقش کارآفرین

در مقاله‌ی قبلی در مورد خلاقیت در بازاریابی امروز صحبت کردیم و اشاره کردیم که ماهیت بازاریابی تغییر کرده و یک بازاریاب دیگر تنها یک بازاریاب نیست. در واقع بازاریاب باید مهارت‌های دیگری نیز کسب کند و در هسته‌ی این مهارت‌ها ارتباط با مشتری قرار دارد. او باید بتواند خود را در دنیای مشتریان قرار داده و در کنار آن‌ها فعالیت خود را نیز پیش ببرد. در این حالت او از طریق تمرکز بر مشتریان وفادار فروش را افزایش داده و از این طریق مشتریان جدیدی جذب می‌کند. بازاریاب «برای» مشتری کار نمی‌کند؛ بلکه «در کنار» مشتری کار می‌کند.
در این مقاله به ادامه‌ی تشریح نقش خلاقیت بازاریاب خواهیم پرداخت
خلاقیت را وارد عمل کنید
در دنیای دیجیتال می‌توانیم دقیقا بدانیم که چه بخشی از کار ما بازخورد خوبی داشته و کدام بخش بازخوردی منفی داشته است. این امر به بازاریاب اجازه‌ می‌دهد تا بهتر وارد عمل مدیریت و بازاریابی شود و تصمیمات بهتری بگیرد. در گذشته، موفقیت بازاریابی با استفاده‌ از بودجه و نیز برنده شدن جوایز مرتبط با خلاقیت اندازه‌گیری می‌شد. اما در دنیای امروز توانایی بررسی داده و اصلاح استراتژی در لحظه ارزش بازاریابی را نشان می‌دهد.
شرکت Cisco یک داشبورد Real-time (برنامه‌ای که در حال اجرا باشد) ایجاد کرد که کل سازمان بازاریابی آن بتوانند عملکرد لحظه‌ای خود را در آن ببینند. تیم مدیریت جلسات هفتگی برای ارزیابی کارآمدی روند بازاریابی برگزار می‌کند. این تحلیل در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود و نتیجه‌ی آن نیز توانایی شرکت در تنظیم و تخصیص مجدد منابع است.
شرکت Zscaler، یک پلتفورم امنیتی بر اساس کلود، یک دفتر مدیریت ارزش تاسیس کرد. این دفتر به کاربر اجازه می‌دهد که اهداف کاری مرتبط با پیاده‌سازی Zscaler را تعریف، تخصیص و پیگیری کند. در این حالت هر دو طرف ماجرا (Zscaler و کاربر) پاسخگوی نتایج جزئی تحلیل‌ها هستند.
مانند یک استارتاپ فکر کنید
در گذشته بازاریابان مانند مدیرانی عمل می‌کردند که باید با استفاده از بودجه‌ی اختصاص یافته به اهداف خود می‌رسیدند. امروزه، بازاریابان باید بیشتر شبیه کارآفرینان عمل کنند و توازن محصول و بازار را حفظ کنند.
تغییرات رفتار مشتری، تکنولوژی و رسانه‌ ماهیت خلاقیت در بازاریابی را تغییر داده‌اند. بازاریابان گذشته باید مانند هنرمندان، مدیران و تبلیغ‌کنندگان عمل می‌کردند اما در دنیای امروز بازاریابان باید مانند نوآوران و کارآفرینان فکر کرده و وارد عمل شوند.
این مقاله ترجمه به مضمون از وبسایت www.hbr.org می‌باشد.