در آزمون آیلتس چه می‌گذرد؟

در آزمون آیلتس چه می‌گذرد؟

بسیاری از دانشجویان با وجود آمادگی بالای خود در مهارت‌‎های مختلف نمرات خوبی در آزمون کسب نمی‌کنند. این دست از زبان‌آموزان به دلیل استرس بالای آزمون و عدم اطلاع دقیق از شرایط آزمون اصلی، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند و این امر موجب هدر رفتن هزینه‌ی پرداختی ثبت نام آزمون و از آن مهم‌تر هدر رفتن زمان صرف شده می‌شود. اطلاع از شرایط دقیق آزمون می‌تواند تا حد زیادی این استرس را کاهش داده و نتیجه‌ی واقعی را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

در این مقاله خواهید خواند:
- مراحل طی شده در آزمون
- زمان مرتبط با هر مهارت
- شرایط و ضوابط جلسه

در ابتدا باید برای آزمون ثبت نام کنید. در این مرحله می‌توانید به وبسایت یکی از مراکز برگزارکننده‌ی آزمون مراجعه کنید. با انتخاب مرکز مورد نظر و مراجعه به وبسایت، می‌توانید در یکی از آزمون‌های آینده ثبت نام کنید.

متقاضیان مذکر که هنوز پاسپورت تهیه نکرده‌اند می‌توانند با استفاده از کارت ملی خود نیز ثبت نام کنند. سپس با پرداخت مبلغ و رزرو آزمون، ثبت نام خود را نهایی کرده و آزمون برای شما رزرو می‌شود. لازم به ذکر است که آزمون کتبی در روز متفاوتی برگزار می‌شود و آزمون شفاهی (اسپیکینگ) در روز دیگری برگزار می‌شود.

برای آزمون کتبی، در ساعت مقرر در محل آزمون حاضر می‌شوید و بعد از احراز هویت، وارد سالن آزمون می‌شوید. در این مرحله تمامی لوازم اضافه‌ی خود را تحویل می‌دهید و تنها مجاز به استفاده از مداد و پاک کن هستید. اگر مداد یا پاک کن نداشته باشید نیز در سالن مداد و پاک کن به شما داده می‌شود.

نکته‌ی مهم این است که استفاده از ساعت در آزمون مجاز نمی‌باشد و مدت زمان صرف شده در بخش لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ به شما اطلاع داده می‌شود. بنابراین نیازی به نگرانی در این مورد نیست. هم‌چنین در بخش لیسنینگ می‌توانید صدای هدفون را تنظیم کنید و در مقداری که برایتان مناسب است نگه دارید.

در نیم ساعت اول آزمون لیسنینگ سوال‌ها را خواهید شنید و بهتر است در این مرحله جواب‌های خود را به نحوی بنویسید که حواستان از ادامه‌ی لیسنینگ پرت نشود. می‌توانید اسامی و کلمات طولانی را به صورت مختصر یادداشت کنید و در مدت ده دقیقه‌ی پایانی جواب‌های خود را به طور کامل وارد کنید.

در آزمون رایتینگ بسیاری از دانشجویان ابتدا تسک دوم را انجام می‌دهند و نمره‌ی بالاتر آن را دلیل این امر می‌دانند. اگر می‌خواهید ابتدا تسک دوم را انجام دهید، در نظر داشته باشید که زمانتان از چهل دقیقه بیشتر نشود. این امر ممکن است باعث شود که نتوانید زمان کافی به تسک اول خود اختصاص دهید.

در روز آزمون اسپیکینگ نیز می‌توانید کمی زودتر به مرکز مراجعه کنید. در این صورت می‌توانید مدت زمانی را به مطالعه اختصاص دهید و برای آزمون آمادگی نسبی بهتری کسب کنید. به یاد داشته باشید که در سالن انتظار اصلی نمی‌توانید همراهی داشته باشید و باید تنها منتظر باشید. در چند دقیقه‌ی پایانی باید لوازم خود را تحویل دهید و برای ورود به اتاق آماده شوید.

شخص ممتحن با آرامش کامل با شما مکالمه برقرار خواهد کرد. نیازی نیست که نگران زبان بدن خود باشید و حتی نیازی نیست به ممتحن خود نگاه کنید. البته برقراری تماس چشمی می‌تواند استرس شما را کاهش دهد. در جلسه‌ی اسپیکینگ تمام تمرکز خود را بر این موضوع منعطف کنید که به سوال با دقت گوش کنید و با دقت و با توضیح مناسب جواب خود را ارائه دهید.