پرتاب سفینه‌ی Space-x

پرتاب سفینه‌ی Space-x

پرتاب سفینه‌ی Space-x توسط تیم Crew Dragon در روز شنبه 10 خرداد (30 ژوئن) انجام خواهد شد. این پرتاب که قرار بود در روز 28 ژوئن انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی لغو شد و به 30 ژوئن موکول شد. لازم به ذکر است که با وجود شرایط مناسب جوی امروز، باز هم 60 درصد احتمال پرتاب موفق وجود دارد!
این پرتاب اهمیت بالایی دارد. یکی از نکات مهم آن این است که بعد از سال 2011 هیچ پرتابی در خاک آمریکا انجام نشده بوده و بعد از 9 سال، اولین پرتاب انجام خواهد شد. نکته‌ی مهم دیگر این است که پیش‌تر، آمریکا و روسیه در زمینه‌ی پرتاب سفینه همکاری می‌کردند و ایالات متحده‌ی آمریکا پروژه‌ی مستقلی از خود نداشت. این پرتاب تماما در آمریکا آماده‌سازی و حمایت شده و این امر هزینه‌های اعزام فضانورد به فضا را به میزان 50% کاهش داده است. این هزینه در حال حاضر و در پروژه‌ی Space-x برابر با 55 میلیون دلار است؛ در حالی‌که پروژه‌ی آپولو-سایوز هزینه‌ای برابر 90 میلیون دلار برای اعزام فضانورد نیاز داشت. هم‌چنین، این اولین اعزام با هدف تجاری در تاریخ است.
یکی دیگر از موارد حائز اهمیت، تعداد فضانوردانیست که امکان اعزام در یک سفینه دارند. پیش‌تر، سایوز تنها می‌توانست سه فضانورد اعزام کند؛ درحالی‌که space-x قابلیت اعزام همزمان هفت نفر به ایستگاه فضایی ISS را دارد. در صورت موفقیت ماموریت Demo-2، فضانوردان خواهند توانست زمان خود را صرف کارهای مهم‌تری نمایند.
ماموریت در مرکز فضایی کِنِدی انجام خواهد شد و دو فضانورد کهنه‌کار NASA، به نام‌های باب بنکن و داگ هرلی، در کپسول سفینه‌ خواهند بود و سفری 19 ساعته خواهند داشت. قرار است که فضانوردان به مدت یک الی چهار ماه در ایستگاه فضایی حضور داشته باشند و در آن زندگی کنند.
هنوز تصمیم نهایی در مورد پرتاب گرفته نشده و تیم مربوطه دوباره وضعیت آب و هوا را ارزیابی خواهد کرد.
در صورت اعزام موفقیت آمیز، فیلم زنده‌ در وبسایت www.enama.ir قرار خواهد گرفت و پوشش خبری خواهد شد.