اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری

اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری

با پیشرفت دنیای کسب و کار و تغییر سبک زندگی، بسیاری از جوانان و نوجوانان به کسب و کارهای نوظهور روی آورده‌اند. از جمله‌ی این مشاغل می‌توان به صنعت گیم اشاره کرد. عده‌ی زیادی از جوانان از طریق بازی‌های کامپیوتری امرار معاش کرده و این سرگرمی را به شغل خود تبدیل کرده‌اند. اما آیا این حرفه همان دنیای امن نوجوانان است؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، باید ابتدا به دلایل روی آوردن افراد به این شغل بپردازیم.

چرا بازی؟

نوجوانان و جوانانی که به این دنیا روی می‌آورند، دلایل مختلفی برای انتخاب خود دارند. اولین دلیل می‌تواند سرگرمی باشد. در دنیایی که جای زیادی برای فعالیت فیزیکی نوجوانان باقی نگذاشته است، طبیعیست که یک جایگزین امن بتواند به راحتی محبوبیت کسب کند. دلیل دیگر این است که با توجه به زمان زیادی که جوانان و نوجوانان صرف بازی‌های کامپیوتری می‌کنند، زمان زیادی برای کسب مهارت تخصصی برایشان نمی‌ماند و این تصور که شخص بتواند از سرگرمی مورد علاقه‌اش کسب درآمد کند، بسیار وسوسه کننده است. علت دیگر نیز می‌تواند درآمد بالای این حرفه در مقایسه با بسیاری از حرفه‌های تخصصی دیگر باشد. به عنوان مثال، یکی از استریمرهای معروف دنیای گیم، با نام مستعار نینجا، توانسته با درآمدی در حدود 500 هزار دلار در ماه به یکی از موفق‌‍ترین افراد در حوزه‌ی ورزش الکترونیک تبدیل شود. تمامی این دلایل می‌توانند باعث روی آوردن هرچه بیشتر افراد به این حرفه و نیز به چشم نیامدن ایرادات و اثرات مخرب آن می‌شود. سوال اینجاست که این اثرات مخرب دقیقا چه هستند و تا چه حد خطرناکند؟

اثرات مخرب

گیمرهایی که این سرگرمی را به عنوان تخصص اصلی خود انتخاب کرده‌اند، باید زمان زیادی در طول شبانه‌روز را صرف بازی کرده و حتی ساعات اضافه‌ای را نیز به تمرین در بازی بپردازند. عدم فعالیت روزانه‌ی کافی نیز از ویژگی‌های اصلی این حرفه است و برای کسی که زمان زیادی حتی برای بیرون رفتن از خانه ندارد، تهیه‌ی غذای سالم نیز ممکن نیست. بنابراین بسیاری از گیمرها به فست فودها و سایر غذاهای آماده روی می‌آورند. این امر موجب بروز عوارضی همچون افزایش فشار خون، قند خون، چربی و نیز چاقی مفرط شود. این عوارض تا حدی جدی هستند که یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای گیم، به نام جیان ژیائو، از دنیای حرفه‌ای گیم خداحافظی کرد و علت این امر را فشار و استرس زیاد ناشی از بازی اعلام کرد و گفت که بعد از چندین سال بازی متوجه شده که دچار دیابت نوع دوم شده است.
خبر بازنشستگی ژیائو سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث شد پدیده‌ی اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای دوباره مطرح شود. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، اختلال بازی‌های رایانه‌ای یکی از مهم‌ترین مسائل و مشکلات در حوزه سلامت روان است و اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای نیز نیازمند پیگیری جدی است. در کشور چین، که یکی از بیشترین تعداد گیمرها را در دنیا دارد، پرداختن به بازی‌های رایانه‌ای را در ساعات 22 الی 8 برای افراد زیر 18 سال ممنوع اعلام کرده است.

نشانه‌های اعتیاد به بازی

به طور کلی اگر فردی چند علامت از علائم زیر را داشت، ممکن است که به بازی‌های رایانه‌ای اعتیاد پیدا کرده باشد:
فکر کردن به بازی‌های رایانه‌ای در مدت زیادی از طول روز
از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی که شخص سابقا از انجام آن لذت می‌برده
دروغ گفتن در مورد زمان واقعی صرف شده برای بازی‌های رایانه‌ای
عدم توانایی در بازی نکردن و یا حتی کم بازی کردن
احساس بد هنگامی که دسترسی به بازی مورد نظر ممکن نباشد
بروز مشکلات کاری، تحصیلی و یا زندگی شخصی به دلیل بازی کردن زیاد
تمایل شدید برای افزایش زمان بازی کردن
استفاده از بازی برای کسب آرامش

لازم به ذکر است که علائم بالا ضرورتا دلیل قطعی برای اعتیاد نیستند و هرکدام می‌‍توانند علل روانشناختی دیگری داشته باشند. بهتر است در صورت بروز چند نشانه از نشانه‌های بالا، شخص به پزشک روانشناس مراجعه کند.